Tento opakovaný problém vyvolává otázky o transparentnosti a odpovědnosti jedné z klíčových institucí USA. Na sociální síti X (dříve Twitter) vzbudil velkou pozornost příspěvek podnikatele a mediálního analytika Maria Nawfala, který se kriticky vyjádřil k opakovaným neúspěchům Pentagonu při finančních auditech. Ve svém příspěvku upozornil na alarmující skutečnost, že americké ministerstvo obrany nedokázalo již sedmým rokem za sebou vysvětlit, jak bylo naloženo s 2,46 biliony dolarů, což představuje 60 % jeho aktiv v hodnotě 4,1 bilionu dolarů.
„Ztracené“ biliony a nedostatečná odpovědnost
„Proč je ministerstvo obrany osvobozeno od stejných pravidel, která platí pro běžné občany?“ ptá se Nawfal ve svém komentáři a poukazuje na nespravedlivý dvojí metr. Dodává také, že audity prováděné nezávislými auditory a pod dohledem generálního inspektora DoD stály daňové poplatníky 178 milionů dolarů, přičemž se na nich podílelo 1 700 auditorů.
Problém dlouhodobé neefektivity
Selhání Pentagonu při auditech není novinkou. Již v předchozích letech byly jeho finanční praktiky terčem kritiky kvůli neprůhlednosti a špatné správě finančních prostředků. Mario Nawfal proto vyzývá k větší odpovědnosti a efektivitě ve využívání veřejných prostředků. „Jak je možné, že největší vojenský rozpočet na světě nemá jasné účetní mechanismy?“ ptá se ve svém příspěvku.
Mario Nawfal svým příspěvkem otevřel zásadní otázku o fungování jedné z nejdůležitějších institucí Spojených států. Jeho kritika poukazuje nejen na zjevné nedostatky, ale také na potřebu zavést přísnější kontrolní mechanismy. Jak uvedl v závěru svého komentáře: „Američtí daňoví poplatníci si zaslouží vědět, kam mizí jejich peníze.“
Celý problém bude pravděpodobně dále diskutován nejen na sociálních sítích, ale i v politických a odborných kruzích. Výzvy k transparentnosti a odpovědnosti se tak zřejmě stanou důležitou součástí veřejného diskurzu v nadcházejících letech.