Pentagon opět selhal. Nedokáže vyúčtovat 2,46 bilionu dolarů

zprávy

Pentagon opět selhal při finančním auditu, již sedmým rokem za sebou. Známý podnikatel a komentátor Mario Nawfal ostře kritizuje, že ministerstvo obrany nedokáže doložit, jak naložilo s 2,46 biliony dolarů, což představuje 60 % jeho aktiv.

Pentagon opět selhal. Nedokáže vyúčtovat 2,46 bilionu dolarů
Lloyd Austin, ministr obrany USA
18. listopadu 2024 - 07:55

Tento opakovaný problém vyvolává otázky o transparentnosti a odpovědnosti jedné z klíčových institucí USA. Na sociální síti X (dříve Twitter) vzbudil velkou pozornost příspěvek podnikatele a mediálního analytika Maria Nawfala, který se kriticky vyjádřil k opakovaným neúspěchům Pentagonu při finančních auditech. Ve svém příspěvku upozornil na alarmující skutečnost, že americké ministerstvo obrany nedokázalo již sedmým rokem za sebou vysvětlit, jak bylo naloženo s 2,46 biliony dolarů, což představuje 60 % jeho aktiv v hodnotě 4,1 bilionu dolarů.

Mario Nawfal je vlivná osobnost na sociálních sítích, známý především jako host největšího zpravodajského pořadu na síti X, který se vyznačuje nekompromisním a nestranným pohledem na aktuální dění. Jako podnikatel a investor má široké zkušenosti z byznysu, přičemž se aktivně věnuje otázkám transparentnosti a odpovědnosti veřejných institucí. Jeho příspěvky jsou zaměřeny na odhalování problémů ve vládním systému a často přináší hlubší pohled na klíčová témata, která jiná média opomíjejí.


„Ztracené“ biliony a nedostatečná odpovědnost


V příspěvku Nawfal zdůrazňuje, že pokud by se běžný občan dopustil podobného zanedbání při daňových auditech, čelil by vysokým pokutám a pravděpodobně i trestnímu stíhání. Přestože Pentagon opakovaně nedokáže doložit, jak nakládá s částí svého rozpočtu, stále získává každoročně schválený rozpočet ve výši 824 miliard dolarů.



„Proč je ministerstvo obrany osvobozeno od stejných pravidel, která platí pro běžné občany?“ ptá se Nawfal ve svém komentáři a poukazuje na nespravedlivý dvojí metr. Dodává také, že audity prováděné nezávislými auditory a pod dohledem generálního inspektora DoD stály daňové poplatníky 178 milionů dolarů, přičemž se na nich podílelo 1 700 auditorů.

Problém dlouhodobé neefektivity

Selhání Pentagonu při auditech není novinkou. Již v předchozích letech byly jeho finanční praktiky terčem kritiky kvůli neprůhlednosti a špatné správě finančních prostředků. Mario Nawfal proto vyzývá k větší odpovědnosti a efektivitě ve využívání veřejných prostředků. „Jak je možné, že největší vojenský rozpočet na světě nemá jasné účetní mechanismy?“ ptá se ve svém příspěvku.

Nawfalův příspěvek vyvolal bouřlivé reakce uživatelů sociálních sítí. Mnozí sdílí jeho obavy a požadují větší transparentnost ze strany Pentagonu. Někteří ale také upozorňují, že složitost operací a obranných projektů často brání detailnímu sledování finančních toků.

Psali jsme:

Mario Nawfal svým příspěvkem otevřel zásadní otázku o fungování jedné z nejdůležitějších institucí Spojených států. Jeho kritika poukazuje nejen na zjevné nedostatky, ale také na potřebu zavést přísnější kontrolní mechanismy. Jak uvedl v závěru svého komentáře: „Američtí daňoví poplatníci si zaslouží vědět, kam mizí jejich peníze.“

Celý problém bude pravděpodobně dále diskutován nejen na sociálních sítích, ale i v politických a odborných kruzích. Výzvy k transparentnosti a odpovědnosti se tak zřejmě stanou důležitou součástí veřejného diskurzu v nadcházejících letech.

(hýbl, prvnizpravy.cz, repro: cbsnews)


Anketa

Důvěřujete slovenskému premiérovi Robertu Ficovi a jeho vládě?

Ano 86%
transparent.gif transparent.gif
Ne 7%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 7%
transparent.gif transparent.gif