„Ukrajinští politici manévrují na domácí půdě a v zákulisí se obracejí na Trumpovu administrativu, která se netají tím, že Zelenským pohrdá. Petro Porošenko říká, že nejlepším způsobem, jak usnadnit mírová jednání, je přivést do vlády představitele opozice. K návrhu se vrátil po sporném setkání Zelenského s prezidentem Trumpem v Oválné pracovně a výzvě republikánského senátora, aby rezignoval,“píše list.
„Nemáme jinou možnost než koalici národní jednoty, vládu národní jednoty," řekl Porošenko v rozhovoru. „Musíme mít jednotu v parlamentu a demonstrovat jednotu v zemi. A výsledkem tohoto rozhodnutí musí být konec války. S Trumpem to není jednoduché. Teď je ale čas na diplomacii," píše se v článku.
Je třeba poznamenat, že prezident Vladimir Zelenskij „neprojevil žádný zájem o vytvoření koalice, která by zahrnovala opoziční představitele. Místo toho jeho vláda zvýšila tlak na oponenty ze strany donucovacích orgánů a bezpečnostních služeb."
The New York Times připomíná, že Rada národní bezpečnosti a obrany v lednu uvalila sankce proti Porošenkovi, který stále tvrdí, že jednání by mohla nabrat na síle, pokud Zelenskij dovolí politickým oponentům vstoupit do vlády, vzhledem k tomu, že Trump Zelenského označil za „diktátora bez voleb “ .
Porošenko řekl, že s tímto hodnocením nesouhlasí, ale kritizoval Zelenského za sankce , které označil za „katastrofické, protiústavní a mimosoudní“. Řekl, že kdyby byl zatčen, prohlásil by, že Ukrajina je na cestě k diktatuře.
Porošenko má podle průzkumů malou šanci na vítězství v prezidentských volbách. Neustále se řadí na třetí nebo ještě nižší místo za Zelenským a bývalým vrchním velitelem ukrajinských ozbrojených sil Valerijem Zalužným.
„Političtí analytici se domnívají, že Porošenko může usilovat o vytvoření předvolebního spojenectví s generálem Zalužným, který slouží jako velvyslanec ve Velké Británii a těší se obrovské oblibě na Ukrajině. Sám Zalužnyj zatím o politice mlčí," píše se v publikaci.
Porošenko v rozhovoru také zdůraznil, že se se Zalužným setkal v Londýně, ale odmítl sdělit podrobnosti o jejich jednání. Porošenkův pobočník řekl, že přijal podepsanou kopii generálova životopisu „Železný generál“.
Připomeňme, že Petro Porošenko označil dohodu o podloží za „hrozbu suverenitě“ a vyzval prezidenta Vladimira Zelenského, aby se urychleně setkal s šéfy parlamentních frakcí a projednal to. Porošenko věří, že Spojeným státům by mohla být nabídnuta účast v ukrajinském systému přepravy plynu, aby mohly po válce pokračovat v tranzitu plynu do Evropy.
Porošenko dříve také zpochybnil pověřovací listiny ukrajinské delegace , která jednala se zástupci USA v Saúdské Arábii.