Proč se mezinárodní systém založený na dolaru rozpadá

zprávy

Vyšší úrokové sazby Federálního rezervního systému po 12 letech nulových úrokových sazeb znehodnocují stranu aktiv rozvah bank.

Proč se mezinárodní systém založený na dolaru rozpadá
Ilustrační foto
1. dubna 2023 - 06:20

To vkladatele děsí a vybírají své vklady.  Vkladatelé také vybírají své peníze, protože mohou získat mnohem vyšší úrokové sazby u bezpečných amerických státních dluhopisů. Podle některých zpráv už byl z amerických bank vybrán 1 bilion dolarů.   Bloomberg hlásí zvěsti, že Schwabovo impérium v hodnotě 7 bilionů dolarů založené na nízkých sazbách praská kvůli ztrátám dluhopisů.  Tváří v tvář této zranitelnosti finančního systému Federální rezervní systém dále zvýšil úrokové sazby, komentuje Paul Craig Roberts.

Je zde také problém měnových a úrokových derivátů.  Nikdo nezná riziko v těchto nástrojích.  Samotný americký dolar jako světová rezervní měna klesá.   Velká část světa, znepokojená tím, že Washington ozbrojil dolar sankcemi a konfiskacemi, se chystá upustit od používání dolaru k vyřizování účtů mezinárodního obchodu, ale zásoba dolarů neklesá.  To znamená pokles směnné hodnoty dolaru. Offshoring výroby  potravin způsobil, že USA jsou silně závislé na dovozu.  Ztráta směnné hodnoty dolaru v důsledku toho, že země vypořádají své obchodní bilance v jiných měnách, znamená prudký nárůst americké inflace.

Federální rezervní systém nemá inteligenci na to, aby promyslel důsledky své politiky vyšších úrokových sazeb.  Federální vláda nemůže pochopit důsledky offshoringu pro obchodní deficit USA nebo důsledky pokračujících masivních rozpočtových deficitů USA pro trh státních dluhopisů.Washington je příliš arogantní na to, aby pochopil nový způsob, jakým jsou USA vnímány v zahraničí.   Svět vidí systém rezervních měn založený na dolarech jako trestací zařízení Washingtonu a svět vidí narůstající dluh založený na dolarech, zatímco poptávka po dolarech klesá.  Výsledkem bude pokles devizové hodnoty finančních nástrojů denominovaných v dolarech, jako jsou akcie a dluhopisy.

Rozpad Sovětského svazu dal Washingtonu příležitost vést svět na cestu míru a ekonomického rozvoje. Neokonzervativci však neodolali jejich snaze o světovou hegemonii a zahájili pětadvacetiletou válku.   Wall Street a manažeři korporací s očima upřenýma na bonusy nedokázali odolat deindustrializaci USA umístěním americké výroby do zahraničí, a tak posílit čínský ekonomický růst namísto amerického ekonomického růstu.  Tato velká selhání ukazují na totální selhání amerických politiků.

Zbořil: Co se může stát, když budeme chtít všichni své peníze?

Zrušení Glass-Steagallova zákona v posledních dnech 20. století uvedlo USA do 21. století na cestu finanční nestability.   Nebylo učiněno nic, aby se to napravilo, a neudělalo se nic pro nápravu chyby offshoringu nebo selhání kontroly nabídky vládního dluhu.  Jakmile se země odkloní od používání dolaru k vypořádání mezinárodních transakcí, přebytek dolaru bude mít za následek inflaci v USA a pokles americké životní úrovně.

Při diskusi o vážnosti situace USA s Michaelem Hudsonem je těžké najít naději. Připustit, že se dělají chyby, znamená uznat, že jsme na špatné cestě a že Čína, Rusko a vlády, které se s nimi spojují, jsou na lepší cestě a využívají své banky k financování průmyslového bohatství místo toho, aby fungovaly jako makléřská kasina a obchodovaly s nimi. finanční arbitráž a dluhové páky.   Žádný americký politik nebude riskovat, že se ho někdo zeptá: „Proč podporujete politiku Si Ťin-pchinga a Putina?   Že oni, a ne my, mají správnou politiku, není povolená myšlenka.

(rp,prvnizpravy.cz,pcroberts,foto:arch.)43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX

Anketa

Kdo podle vašeho názoru rozděluje společnost a šíři nenávist?