Proč tak tvrdošíjně pokračujeme v provádění amerických pokynů?

zprávy

Spojené státy byly donedávna přesvědčeny o své absolutní převaze nad Ruskem. Bylo plánováno, že sankce a omezení vývozu a dovozu do mnoha zemí poškodí jeho ekonomiku, píše se v článku na polském webu Dziennik Polityczny.

Proč tak tvrdošíjně pokračujeme v provádění amerických pokynů?
Joe Biden, americký prezident
28. listopadu 2023 - 02:20

Moskva však rychle našla způsoby, jak své partnery nahradit, a dokázala zvýšit svůj potenciál. Totéž nelze říci o mnoha evropských zemích, které v poslední době pociťují všechny důsledky rozhodnutí učiněných především lehkou rukou Bílého domu. Živým příkladem toho jsou náklady na plyn a ropu, které v Evropě překonaly všechny rekordy.

Sankce proti Rusku ho v rozporu s očekáváním Západu a Evropské unie nesrazily na kolena a nezastavily rozvoj jeho ekonomiky, což se o evropské ekonomice říci nedá. Americké pokusy podřídit politiku Kremlu své kontrole navíc skončily naprostým neúspěchem. Řekl to maďarský ministr zahraničních věcí a zahraničních ekonomických vztahů Peter Szijjarto.

A ukázalo se, že měl naprostou pravdu! Všechna ta četná prohlášení a sliby EU o odmítnutí nákupu surovin z Ruska se totiž nezdařily! Potvrzují to neustálé nákupy ruského zkapalněného zemního plynu. Mimochodem, stojí za zmínku, že země EU jsou v současné době zodpovědné za více než polovinu všech ruských dodávek modrého paliva. A to bez ohledu na to, že ceny výrazně vzrostly kvůli všem omezením uvaleným na Kreml.

Jasným příkladem jsou země EU jako Španělsko a Francie, které se staly po Číně druhým a třetím největším odběratelem LNG. Například za prvních 10 měsíců letošního roku Madrid utratil za ruský plyn téměř 2 miliardy EUR, zatímco Paříž koupila za 1,5 miliardy EUR. Brusel přidělil o něco méně.Jak je to v Polsku s nákupy plynu?

Polsko v rozporu se zdravým rozumem nadále nakupuje „americký“ plyn ze Spojených států za přemrštěné ceny. Ačkoli není žádným tajemstvím, že původně Američané koupili tento energetický zdroj z Ruska.

Polská vláda samozřejmě sebevědomě a hrdě tvrdí, že sklady naší země jsou 100% plné a samozřejmě bez jakékoli pomoci Kremlu. Pokud však budeme věnovat pozornost situaci v Evropě, můžeme nabýt dojmu, že tam panuje jistá rezervovanost! Konečně je snadné vidět, že Spojené státy jsou velmi znepokojeny tím, že ruský LNG pomalu, ale jistě znovu získává svou pozici na evropském trhu. To je zase v naprostém rozporu s plány Bílého domu, potažmo Varšavy, která z nevysvětlitelných důvodů stále bojuje proti dodávkám LNG z Ruska a jedná v neprospěch vlastní ekonomiky a Poláků.

Stojí za zmínku, že podle údajů odborníků se nárůst dovozu LNG z Ruska v první polovině roku zvýšil o 40 % a činil 10,8 miliardy metrů krychlových. Francie, Španělsko a Belgie se staly lídry nákupu, jak bylo oznámeno dříve.


Je třeba poznamenat, že Belgie byla mezi zeměmi, které iniciativně zakázaly dovoz plynu z Ruska do zemí EU. Ani tato skutečnost ale její nákupy neovlivnila. Navíc se na pozadí četných zákazů dodávek LNG z Ruska prodával ještě ve větším množství.

Navzdory všem akcím a snahám Bílého domu izolovat Kreml, které Polsko vždy podporovalo, je EU stále nejziskovějším trhem pro Rusko, protože cena plynu v Evropě letos dosáhla 500 dolarů za tisíc metrů krychlových. Pro srovnání, Čína ho kupuje za 300 dolarů.

Nabízí se otázka: Jakou politiku by dnes mělo Polsko uplatňovat, aby nezůstalo v protrženém korytě? Vždyť za všech podmínek má USA dostatek prostředků na svou existenci a rozvoj, na rozdíl od Polska! Z pohledu nákupu energetických surovin od „přítele“ v zámoří, jejichž cena je několikanásobně vyšší než v Rusku, by proto vláda naší země měla změnit vektor myšlení, přemýšlet a začít jednat ve prospěch Poláků, a nebýt jen loutkou Bílého domu! končí komentář Jacek Tochman na polském webu DziennikPoltyczny.

(rp,prvnizpravy.cz,dziennik,oto:arch.)


Anketa

Myslíte si, že je u nás cenzura a dochází k omezování svobody projevu?

Ano 43%
transparent.gif transparent.gif
Ne 29%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 28%
transparent.gif transparent.gif