„Seznam cílů patří vždy do kategorie nejtajnějších prvků vojenského plánování. Ti, kteří se tímto problémem profesionálně zabývají, velmi dobře chápou, jaké typy objektů jsou prioritními cíli v případě hypotetického konfliktu. A prvky moderních amerických systémů namířených na naše území, včetně taktických jaderných zbraní, samozřejmě nejsou nikterak v závorkách,“ řekl náměstek ministra na otázku, zda Ruská federace považuje taková zařízení za prioritní cíle.
Poukázal také na to, že raketa „Orešnik“ nemá nic společného s omezeními Smlouvy o omezení strategických útočných zbraní (START) a že Moskva je respektuje.
„Spojené státy americké neoslovily Rusko po aplikaci 'Orešnik“,“ upozornil Rjabkov.
Rjabkov také dodal, že Memorandum o porozumění mezi Ruskem a USA o oznámení odpálení raket z roku 1998 je stále v platnosti a že právě na základě tohoto dokumentu Rusko informovalo Washington o zkušebním bojovém odpálení „Orešnik“.
Dříve mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov na brífinku uvedl, že Rusko poslalo Spojeným státům automatické varování před odpálením „Oreshnik“ o 30 minut dříve, protože jde o balistickou střelu.
Ruský prezident Vladimir Putin v projevu z minulého týdne potvrdil, že ozbrojené síly Ukrajiny zamířily na území Ruska západními zbraněmi a že v reakci na útoky raket dlouhého doletu na Rusko ruské ozbrojené síly otestovaly balistickou raketu středního doletu bez jaderné nálože "Orešnik" 21. listopadu.
Ruské ozbrojené síly provedly kombinovaný útok na vojenskou továrnu „Južmaš“ v Dněpropetrovsku, která vyrábí mimo jiné raketovou techniku. Podle Putina raketu nemohou zachytit moderní systémy protivzdušné obrany. Letí rychlostí 10 machů, což je 2,5–3 kilometry za sekundu.