Putin přistál! Svým posledním krokem potěšil Vietnamce!

zprávy

Ruský prezident Vladimir Putin, který ve čtvrtek přiletěl do Vietnamu, zemi pochválil za její "vyvážený" postoj k válce na Ukrajině. Uvedl to deník vietnamské komunistické strany. Putin před státní návštěvou Vietnamu pochválil zemi za podporu „pragmatického způsobu řešení krize“ na Ukrajině.

Putin přistál! Svým posledním krokem potěšil Vietnamce!
Vladimir Putin na letišti v Hanoji
20. června 2024 - 02:20

Vietnam , který oficiálně vede neutrální zahraniční politiku ve vztazích s hlavními světovými mocnostmi, se zdržel odsouzení ruského útoku na Ukrajinu, což je pozice, kterou západní země považují za příliš blízko Kremlu .

Putin jede do Vietnamu poprvé od roku 2017


Ruský vůdce, který je na své první návštěvě Vietnamu od roku 2017, kdy se zúčastnil summitu Asijsko-pacifické hospodářské spolupráce (APEC), uvedl, že Rusko a Vietnam také sdílejí „podobná hodnocení situace v asijsko-pacifickém regionu. "


Před deseti lety Vietnam pozastavil plán na výstavbu jaderné elektrárny

Putin řekl, že energetika je „oblastí strategického významu v bilaterální spolupráci“ a citoval společné rusko-vietnamské investice do fosilních paliv v Jihočínském moři a v severním Rusku. Gazprom také provozuje plynová pole ve Vietnamu, poznamenal. Kromě toho ruská energetická společnost Novatek „plánuje zahájit projekty na zkapalněný zemní plyn (LNG) ve Vietnamu ,“ řekl Putin, aniž by uvedl podrobnosti.

Citoval také iniciativu „založit Centrum pro jadernou vědu a technologii ve Vietnamu“ s podporou Rosatomu, ruské státní jaderné energetické společnosti. Před deseti lety Vietnam pozastavil plány na výstavbu jaderné elektrárny a není jasné, zda toto rozhodnutí hodlá přehodnotit.

Putin také ocenil pokrok ve financích a obchodu.


Usmíření plateb mezi oběma zeměmi zkomplikovaly západní sankce vůči ruským bankám a tato otázka je dlouhodobě prioritou bilaterálních jednání, uvedli představitelé.

Vietnam je velkým dovozcem ruských zbraní .

Putin řekl, že transakce v rublech a vietnamských dongech tvořily 60 procent bilaterálních obchodních plateb v prvním čtvrtletí letošního roku, oproti více než 40 procentům v loňském roce.

BBC: USA protestují, ale ....

USA se ohradily proti oficiální návštěvě prezidenta Putina ve Vietnamu s odůvodněním, že podkopává mezinárodní úsilí o jeho izolaci, ale nelze se tomu divit. Kromě zvláštních historických vazeb s Ruskem je nálada veřejnosti ve Vietnamu ohledně války na Ukrajině ambivalentnější než v Evropě.

Existuje určitý obdiv k Putinovi jako silnému muži, který vzdoruje Západu, a skepticismus, částečně živený komentáři na sociálních sítích, vůči americkým a evropským nárokům na dodržování mezinárodního práva.

To platí i v dalších asijských zemích, kde je válka na Ukrajině vnímána jako vzdálená krize. Například v Thajsku, historickém vojenském spojenci USA, které bylo během studené války na opačné straně než Rusko, je veřejné mínění stejně rozdělené jako ve Vietnamu. Thajci si také cení ještě starších vazeb mezi svou monarchií a předrevolučními ruskými cary a thajská vláda dnes udržuje úzké vztahy s Ruskem a cení si přínosu milionů Rusů pro turistický průmysl.

(rp,prvnizpravy.cz,informer,foto:arch.)


Anketa

Kdo by se podle Vás měl stát příštím americkým prezidentem?