Ritter: Nová hrozba z Ruska mění pravidla hry na Ukrajině i v Evropě

zprávy

Rusko představilo nový zbraňový systém RS-26, který podle vojenského analytika Scotta Rittera mění povahu konfliktu na Ukrajině a zároveň vysílá jasné varování Západu. Tento krok zdůrazňuje schopnost Moskvy udeřit na jakýkoli cíl v Evropě bez možnosti obrany.

Ritter: Nová hrozba z Ruska mění pravidla hry na Ukrajině i v Evropě
Scott Ritter, vojenský analytik
22. listopadu 2024 - 12:45

Rusko tento týden demonstrovalo svou technologickou převahu nasazením nové zbraně v konfliktu na Ukrajině. Podle zpráv zveřejněných na platformě X vojenským analytikem Scottem Ritterem byla v Dnipru zasažena průmyslová oblast zřejmě raketou RS-26. Tento útok nejen že upoutal pozornost odborné veřejnosti, ale také vyvolal obavy z eskalace konfliktu a změny rovnováhy sil ve střední Evropě.

RS-26 Rubež je mobilní raketový systém, který může být vybaven několika typy bojových hlavic. Zprávy z Dnipra naznačují, že nasazená raketa nesla šest nezávislých konvenčních hlavic, z nichž každá vypouštěla další submunice. Tento nový design znamená, že raketa dokáže způsobit masivní destrukci na přesně určených cílech, a to výhradně konvenčními prostředky.

Podle Rittera je tato změna strategie významná. Rusko, které doposud spoléhalo na rakety s omezenou schopností nasazení konvenčních hlavic, nyní demonstruje schopnost udeřit kdekoliv na Ukrajině a potenciálně i v celé Evropě. To znamená, že protivzdušná obrana Ukrajiny i NATO čelí zcela nové výzvě.


Raketa RS-26 byla původně vyvíjena v rámci programu mezikontinentálních balistických střel, ale její vývoj byl zastaven v roce 2017. Produkce byla údajně obnovena letos v létě ve městě Votkinsk a odhaduje se, že Rusko nyní disponuje arzenálem 30 až 40 těchto raket, přičemž měsíčně může vyrobit dalších 6–8 kusů.

Podle Rittera byla RS-26 původně v rozporu se smlouvou INF, která zakazovala vývoj střel s dosahem mezi 500 a 5 000 kilometry. Tato smlouva však přestala platit poté, co Spojené státy pod vedením Donalda Trumpa v roce 2019 jednostranně odstoupily. Rusko tím získalo prostor k dalšímu vývoji a nyní jasně ukazuje, jak tento prostor využilo.



„Tento krok je přímým důsledkem geopolitických rozhodnutí Západu,“ tvrdí Ritter. „Pokud by Spojené státy zůstaly v INF, tato raketa by pravděpodobně nikdy nespatřila světlo světa.“

Použití RS-26 v Dnipru vysílá jasný signál nejen Ukrajině, ale také jejím západním spojencům. Demonstrace tohoto systému ukazuje, že Rusko dokáže rychle měnit parametry konfliktu a přenášet tlak i na evropské území.

Jak podotýká Ritter, Západ nyní čelí zásadní otázce: Jak reagovat na tuto novou hrozbu, která není omezená pouze na Ukrajinu, ale může mít dopad na celou Evropu? A především, existuje vůbec obrana proti takto sofistikované technologii?

Psali jsme:

Jedno je jisté: nasazení RS-26 posouvá válku na Ukrajině do nové dimenze a zároveň nutí všechny zúčastněné přehodnotit svou strategii. Vzhledem k produkčním kapacitám Ruska lze očekávat, že se tento systém stane významným faktorem v budoucích operacích nejen na Ukrajině, ale i v širším geopolitickém kontextu.

Nasazení RS-26 je nejen varováním, ale i výzvou pro Západ. Jakákoliv reakce musí být rychlá a promyšlená, jinak riskujeme, že se tato zbraň stane klíčovým nástrojem ruské dominance v regionu. 

(jar, prvnizpravy.cz, repro: youtube)


Anketa

Důvěřujete slovenskému premiérovi Robertu Ficovi a jeho vládě?

Ano 86%
transparent.gif transparent.gif
Ne 7%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 7%
transparent.gif transparent.gif