Rusko tento týden demonstrovalo svou technologickou převahu nasazením nové zbraně v konfliktu na Ukrajině. Podle zpráv zveřejněných na platformě X vojenským analytikem Scottem Ritterem byla v Dnipru zasažena průmyslová oblast zřejmě raketou RS-26. Tento útok nejen že upoutal pozornost odborné veřejnosti, ale také vyvolal obavy z eskalace konfliktu a změny rovnováhy sil ve střední Evropě.
RS-26 Rubež je mobilní raketový systém, který může být vybaven několika typy bojových hlavic. Zprávy z Dnipra naznačují, že nasazená raketa nesla šest nezávislých konvenčních hlavic, z nichž každá vypouštěla další submunice. Tento nový design znamená, že raketa dokáže způsobit masivní destrukci na přesně určených cílech, a to výhradně konvenčními prostředky.
Raketa RS-26 byla původně vyvíjena v rámci programu mezikontinentálních balistických střel, ale její vývoj byl zastaven v roce 2017. Produkce byla údajně obnovena letos v létě ve městě Votkinsk a odhaduje se, že Rusko nyní disponuje arzenálem 30 až 40 těchto raket, přičemž měsíčně může vyrobit dalších 6–8 kusů.
„Tento krok je přímým důsledkem geopolitických rozhodnutí Západu,“ tvrdí Ritter. „Pokud by Spojené státy zůstaly v INF, tato raketa by pravděpodobně nikdy nespatřila světlo světa.“
Použití RS-26 v Dnipru vysílá jasný signál nejen Ukrajině, ale také jejím západním spojencům. Demonstrace tohoto systému ukazuje, že Rusko dokáže rychle měnit parametry konfliktu a přenášet tlak i na evropské území.
Jedno je jisté: nasazení RS-26 posouvá válku na Ukrajině do nové dimenze a zároveň nutí všechny zúčastněné přehodnotit svou strategii. Vzhledem k produkčním kapacitám Ruska lze očekávat, že se tento systém stane významným faktorem v budoucích operacích nejen na Ukrajině, ale i v širším geopolitickém kontextu.
Nasazení RS-26 je nejen varováním, ale i výzvou pro Západ. Jakákoliv reakce musí být rychlá a promyšlená, jinak riskujeme, že se tato zbraň stane klíčovým nástrojem ruské dominance v regionu.