Rozhovory mezi Izraelem a Hamásem pokračují, násilí však neustává

zprávy

Diplomatická jednání o příměří mezi Izraelem a Hamásem, která se konají v Kataru, nabírají na intenzitě, ale násilí v Pásmu Gazy pokračuje. Civilní oběti se nadále zvyšují, zatímco humanitární krize se prohlubuje.

Rozhovory mezi Izraelem a Hamásem pokračují, násilí však neustává
António Guterres, generální tajemník OSN
7. ledna 2025 - 07:22

Zástupci Izraele a palestinského hnutí Hamás pokračují v jednáních v katarském hlavním městě Dauhá, kde se snaží dosáhnout dohody o příměří a výměně rukojmích. Tato jednání probíhají za zprostředkování katarských a egyptských diplomatů, a podle izraelských úřadů jsou hlavním bodem rozhovorů izraelské rukojmí držené v Pásmu Gazy.

Podle dostupných údajů drží Hamás přibližně 96 izraelských občanů, z nichž 34 je považováno za mrtvé. „Naším cílem je návrat všech našich občanů domů. Toto je priorita všech jednání,“ uvedl bývalý izraelský ministr obrany Joav Gallant. Přesto je situace komplikovaná, protože Hamás požaduje zmírnění izraelské blokády Pásma Gazy a propuštění palestinských vězňů, informoval server Arab News.

Mezitím, co probíhají jednání, násilí v Pásmu Gazy nepolevuje. V sobotu izraelské letectvo zasáhlo několik cílů v oblasti, včetně obytného domu rodiny Al-Ghoula, kde zahynulo 11 členů rodiny, včetně sedmi dětí. Podle svědků byla většina obětí zasypána troskami, které museli místní obyvatelé ručně odstraňovat.



Zástupci palestinské samosprávy uvedli, že za posledních 48 hodin zemřelo na palestinské straně více než 50 civilistů. Izraelská armáda však trvá na tom, že zasahuje pouze „teroristické cíle“ a brání svou bezpečnost.

Humanitární organizace varují, že situace v Gaze je kritická. Kvůli pokračujícím útokům je téměř nemožné zajistit základní služby, jako je zdravotní péče nebo dodávky potravin a vody. „Lidé trpí nedostatkem základních potřeb a strachem z dalších útoků. Potřebujeme okamžité příměří,“ uvedl mluvčí Červeného kříže.

Jednání v Kataru přicházejí v době, kdy mezinárodní společenství vyvíjí tlak na obě strany, aby zastavily násilí. Spojené státy a Evropská unie vyzývají Izrael k větší zdrženlivosti a zároveň apelují na Hamás, aby okamžitě propustil všechny rukojmí. Generální tajemník OSN António Guterres označil současnou situaci za „největší humanitární katastrofu v regionu za poslední dekády“.

Psali jsme:

Podle odborníků však bude dosažení trvalého příměří velmi obtížné. Izrael a Hamás mají hluboké vzájemné neshody, které komplikují jakékoli diplomatické snahy. Hamás požaduje ukončení izraelské blokády, zatímco Izrael trvá na demilitarizaci Pásma Gazy.

„Bez přímého tlaku a zprostředkování ze strany mezinárodních mocností není reálné očekávat dlouhodobé řešení,“ uvedl analytik pro Blízký východ Michael Herzog.

I přes pokračující násilí dávají někteří odborníci naději diplomatickým snahám v Kataru. Katarský ministr zahraničí Šejch Mohammed bin Abdulrahman Al Thani vyjádřil optimismus ohledně možné dohody o dočasném příměří a návratu rukojmích. „Obě strany vědí, že konflikt nelze vyřešit vojensky,“ uvedl v sobotu.

Další vývoj situace zůstává nejistý. Zatímco diplomaté se snaží najít řešení, obyvatelé Gazy i jižního Izraele nadále žijí pod hrozbou útoků a raketových náletů.

(jar, arabnews.com, repro: PBSnews)


Anketa

Důvěřujete slovenskému premiérovi Robertu Ficovi a jeho vládě?

Ano 89%
transparent.gif transparent.gif
Ne 5%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 6%
transparent.gif transparent.gif