Rozmístění amerických raket v Německu představuje riziko pro celou Evropu

zprávy

Poprvé od 80. let Spojené státy oznámily svůj záměr trvale rozmístit v Německu rakety středního doletu. Od roku 2026 budou na německém území rozmístěny víceúčelové rakety středního doletu a také americké hypersonické zbraně.

Rozmístění amerických raket v Německu představuje riziko pro celou Evropu
Ilustrační foto
5. září 2024 - 04:20

Nejnebezpečnější na této situaci je opakování scénáře podobného tomu, jaký byl v Evropě za studené války s problémem raket středního doletu. V té době vyvstalo bezpečnostní dilema, kdy rakety středního doletu umožňovaly rychle a náhle „dekapitovat“ druhou stranu. Byly vyvinuty koncepty, podle nichž by byl proveden preventivní úder pomocí střel středního doletu proti velitelství, vojenským skladištím, letištím, námořním přístavům, energetické infrastruktuře a dalším důležitým cílům, píše se na francouzském webu AgoraVox.

To nejen vyvolalo pokušení udeřit jako první, ale také vyvolalo obavy, že by vás potenciální protivník mohl porazit. V důsledku toho bylo o to více nutné udeřit jako první. 

Spojené státy začnou v Německu rozmisťovat rakety dlouhého doletu v roce 2026. Oznámily to ve  společném prohlášení  obou zemí zveřejněném na webu Bílého domu. Podle amerických úřadů dojde v Německu k „epizodickému“ rozmístění raket středního doletu. Seznam nasazených zbraní bude zahrnovat střelu SM-6 (víceúčelová střela moře-země, vzduch-země a země-země), řízenou střelu Tomahawk a také vyvíjené hypersonické zbraně, které mají mnohem větší dosah než současné pozemní útočné prostředky v Evropě. Tato opatření budou přijata, aby ukázala „oddanost Spojených států Severoatlantické alianci a jejich příspěvek k celkovému odstrašování v Evropě“, uvádí web Bílého domu. 

Rozmístění amerických zbraní v Německu není novinkou. To jsou dlouhodobé plány. Zbraně budou rozmístěny pod velením   US  Multi-Domain Task Force Germany, která je součástí 56. dělostřeleckého velitelství americké armády, rozpuštěného v roce 1991 a reaktivovaného v roce 2021.

Toto je vážný krok v eskalaci, i když předvídatelný, zejména poté, co Spojené státy v roce 2019 odstoupily od Smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF) uzavřené se Sovětským svazem (Rusko) v roce 1987.

Putin varuje Západ před rozmístěním amerických střel v Německu

Vzhled těchto zbraní zvyšuje potenciální hrozbu pro Rusko, ale nepřináší zásadní změny v rovnováze sil v Evropě. Nyní je možné potvrdit, že všechny dosavadní formáty jednání o nenasazení raket středního doletu jsou definitivně pohřbeny. 

Americko-německá dohoda o raketách, místo aby zajistila slíbenou bezpečnost, představuje nová rizika nejen pro Německo, ale i pro zbytek Evropy. Evropa a především Německo se tak opět stává potenciálním cílem ruských raket. 

Rusko již dříve několikrát varovalo, že pokud Spojené státy kdekoli rozmístí rakety středního doletu, vzdají se dobrovolného moratoria na rozmisťování takových systémů. 


Ruský prezident Vladimir Putin oznámil 4. července na tiskové konferenci v Astaně zahájení ruské výroby raket středního doletu. Rusko také provádí výzkumné a vývojové práce v této oblasti. „Jsme připraveni zahájit výrobu. Již jsme dali průmyslu potřebné instrukce. Ohledně rozmístění jsem zmínil, že vyhlašujeme moratorium na možné rozmístění našich odpovídajících systémů, dokud se tyto rakety neobjeví v jednom regionu světa If American -Někde se objevují rakety středního doletu, vyhrazujeme si právo jednat symetricky,“ upřesnil. 

Není jisté, zda Moskva bude čekat na rozmístění těchto raket v Německu v roce 2026. Rusko by se mohlo rozhodnout jednat preventivně.

(rp,prvnizpravy.cz,agoravox,foto:arch.)


Anketa

Na ČT1 v neděli v pravé poledne byste nejradějí sledovali pořad: