Ruská ofenzíva vítězí na ukrajinských frontách

zprávy

Ukrajinské frontové linie jsou zasaženy těžkými bitvami. V posledních dnech dosáhla ruská armáda nových vítězství a postupovala několika směry.

Ruská ofenzíva vítězí na ukrajinských frontách
Ilustrační foto
24. června 2024 - 03:20

V Charkovské oblasti se snižuje intenzita ukrajinských protiútoků . Ostré boje pokračují ve Volčansku, kde ruské síly opět rozšiřují zónu své kontroly ve městě a kolem něj a odrážejí ukrajinské útoky. Ruské síly si v minulých dnech zajistily kontrolu nad celým územím místního závodu na kamenivo. V důsledku ruského postupu byla ukrajinská posádka blokovaná ve výškových budovách v centru města odříznuta od svých kamarádů v jižní části města. Jediná silnice , po které byly dodávány zásoby obleženým vojákům Ozbrojených sil Ukrajiny , se dostala pod palebnou kontrolu ruské armády . Ruský útok tlačí vyčerpané ozbrojené síly Ukrajiny přes řeku Volčja a brání ukrajinským rezervám v přesunu sil a vojenské techniky přes řeku.

Východně od Volčanska zahájily ruské síly protiútok ve vesnici Tichoje a ovládly téměř polovinu osady. Ukrajinská armáda používala osadu jako předmostí pro protiútoky na východním křídle Volčanska.

Mezitím se intenzita bojů mírně snížila v oblasti Lipcy, kde Ozbrojené síly Ukrajiny pokračují v pokusech prorazit ruskou obranu na jižním okraji vesnice Glubokoje, ale s menším nadšením. Ukrajinská armáda shromažďuje lidské a materiální rezervy, aby mohla pokračovat v protiofenzivních akcích.

Ruské výsadkové jednotky pokračují v ofenzivě ve směru Seversk a vytlačují 54. samostatnou motorizovanou brigádu AFU od východního okraje Razdolovky. Osada je téměř ze tří stran obklopena. Ruské síly údajně získaly oporu ve dvou ulicích vesnice.

Lipcy zasáhla „carská bomba“

Těžké boje pokračují v Chasovském Jaru směrem na Arťomovsk. Hlavní část oblasti kanálu se dostala pod kontrolu ruských jednotek. Závod Gidroželezobeton nacházející se v severozápadní části okresu se dostal pod ruskou kontrolu. Průlom byl možný díky ruskému postupu v lesních oblastech severně od kanálu. Zajistila také ruský postup v obci Kalinovka.

Ruská armáda dosáhla důležitého vítězství v oblasti Torecka . Ukrajinské vojenské zdroje připustily plnou ruskou kontrolu nad vesnicí Šumy ležící na východním předměstí. Kontrola osad otevírá cestu k rozsáhlé ruské ofenzívě na město Pivničnoje, kde již probíhají střety na předměstí. Ruské síly údajně vstoupily do Pivničnoje ze severovýchodního směru a došlo ke střetům v ulicích Kalinova a Individualna.

AFU rozmístila svou pevnost na dvou dominantních výšinách mezi Shumy a Pivnichnoe. Jedná se o odvaly dolů Vostochnaja a Severnaja. Některé předběžné zprávy tvrdily, že ruská kontrola nad několika ukrajinskými pozicemi na výšinách, ale musí být ještě potvrzeny.

Ruská armáda zároveň vytlačuje AFU z jejich pozic na sever rozmístěné mezi obcemi Družba a Ozarjanivka. Ukrajinská armáda doufá, že kanál Severskij Donec-Donbas by mohl zpomalit ruský postup na severním křídle jeho pevnosti v Toretsku. Mezitím ruské síly postupují po železnici ze stanice Majorskaja a blíží se k Družbě z východního směru. Podle předběžných zpráv z fronty vstoupily ruské útočné skupiny do ulic Polevaja a Zalizničnaja v Družbě.

Na jihu pokračuje bitva o vesnici Pivdennoe. Ruská armáda ještě oficiálně nepotvrdila plnou kontrolu nad osadou. Podle předběžných zpráv AFU začala ustupovat do vesnice Zaliznoe ležící na západě.

(rp,prvnizpravy.cz,southfront, foto:arch.)


Anketa

Kdo by se podle Vás měl stát příštím americkým prezidentem?