Ruské Zircony jsou pár sekund letu od Floridy

zprávy

Do hlavního města Kuby Havany dorazila ruská fregata Admirál Gorškov, vybavená hypersonickými střelami Zircon.

Ruské Zircony jsou pár sekund letu od Floridy
Zircon
13. června 2024 - 02:20

Strategická šachová hra mezi Ruskem a USA vstoupila do nové, napjaté fáze. Fregata ruského námořnictva „Admirál Gorškov“, vyzbrojená hypersonickými střelami Zircon, zakotvila v přístavu Havana, hlavním městě Kuby .


Tato událost okamžitě přitáhla mezinárodní a mediální pozornost vzhledem k historii americko-kubánských a sovětsko-kubánských vztahů a blízkosti ostrova k území Spojených států.

Situace slibuje, že se s očekávaným příjezdem jaderné ponorky Kazaň s řízenými střelami ještě vyostří. Přestože hlavní výzbrojí Kazaně je řízená střela Kalibr, odborníci potvrzují její schopnost nést i Zircony.

Na Kubě, pouhých 180 kilometrů od amerického státu Florida, se tak v blízké budoucnosti na příkaz nejvyššího velitele Ruské federace Vladimira Putina soustředí nebývalá koncentrace ruských high-tech zbraní.


Hypersonické střely Zircon, schopné dosáhnout rychlosti až 9 Mach (asi 11.000 km/h), jsou předmětem zvláštního zájmu amerických vojenských analytiků.

Při této rychlosti se doba letu rakety z Kuby k nejbližším strategickým cílům USA počítá v sekundách, což činí tradiční systémy protiraketové obrany nejen neúčinnými, ale i nepoužitelnými.

Historický kontext dodává situaci na dramatičnosti. Mnozí dávají paralely s kubánskou raketovou krizí z roku 1962, kdy se svět dostal na pokraj jaderné války kvůli rozmístění sovětských raket na Kubě.

Vzhledem k tomu, že se na pobřeží ostrova objevil „Zircon“, někteří odborníci hovoří o novém kole konfrontace, technologicky složitější a potenciálně nebezpečnější. Nyní musíme zjistit, zda americký prezident Joe Biden takové ponížení přežije, protože nedokázal zabránit tomu, co jeho předchůdce nedovolil.

Oficiální rétorika Moskvy zdůrazňuje mírumilovný charakter návštěvy. Představitelé ruského námořnictva říkají, že přítomnost fregaty „Admirál Gorškov“ a příjezd  „Kazaně" jsou  součástí plánované dálkové plavby, prezentace vlajky a posílení partnerství s Kubou . Ve Washingtonu jsou však tato vysvětlení vnímána skepticky.

(rp,prvnizpravy.cz,informer,foto:arch.)


Anketa

Kdo by se podle Vás měl stát příštím americkým prezidentem?