Rusko zasáhlo klíčová vojenská letiště připravené pro F-16

zprávy

Rusko provedlo velkou operaci s cílem zasáhnout vojenská letiště po celé Ukrajině. Kromě leteckých základen Starokonstantinovo a Mirogorod bylo cílem útoku také letiště Voznensk.

Rusko zasáhlo klíčová vojenská letiště připravené pro F-16
Ilustrační foto
8. července 2024 - 02:20

Když se blíží 19.červenec jako den „D“, kdy mají na Ukrajinu dorazit první darované stíhačky F-16, zahájila ruská armáda 1. července masivní raketový útok na několik vojenských letišť určených jako základny pro americké stíhačky.

Voznensk je další letiště na Ukrajině , které zasáhly ruské taktické balistické střely Iskander M a kamikadze Geran Dorn, které zasáhly budovy, vojenské sklady, dílny .

Voznensk je třetím klíčovým vojenským letištěm, které figuruje jako základna pro dodané stíhačky F-16.

Letiště Voznensk, které se nachází v Mykolajivské oblasti, je pro Ukrajinu velmi důležité. Voznesensk byl jinak používán jako předsunutá operační základna ukrajinským letectvem pro operace stíhaček po celou dobu války v plném rozsahu, a proto se již dříve stalo cílem ruského útoku.
 
Konkrétně na tomto letišti byly stíhačky SU-24 M vybavené MR řízenými střelami Storm Shadow a SCALP AG, kterými byl Krym napaden. Na základně sídlila také jednotka, která byla vybavena stíhacím letounem MiG-29.

Rusko napadlo klíčová vojenská letiště, Voznensk v Nikolaevské a Mirogorod v Poltavské oblasti, intenzivními hromadnými raketovými útoky, míří  na ně taktickými balistickými raketami Iskander M a kamikadze drony Geran.

Cílem jsou kaponiéry, přistávací dráhy, sklady, dílny a především letadla, která byla objevena na stojánkách, a také jsou cílem těchto útoků, ve kterých mají Rusové určitý úspěch, protože po posledních útocích Ukrajinci si uvědomil, že klíčem k přežití letectva je manévrování a maskování letadel kolem letiště a používání dálnic jako přistávacích drah.


Letiště na území Ukrajiny

Pokud jde o letiště, na kterých by mohly být po úpravě infrastruktury umístěny stíhačky F-16, tak ta se nachází především na západní Ukrajině: Luck a Ivano-Frankovsk.

Nejvýznamnějším a nejnapadanějším letištěm je určitě Starokonstantinovo, které bylo jen v květnu několikrát terčem raketových útoků, protože se věřilo, že tento vojenský objekt je budoucí základnou ukrajinských stíhaček F-16.


Zmíněno je také další letiště Ozerna v oblasti Kyjeva. Jedním ze zmíněných letišť je také Mirogorod, který sloužil k vyzbrojování ukrajinských letadel a startům k bojovým akcím, doplňování paliva a návratu na domovskou základnu létáním v extrémně malých výškách.

Nejméně pravděpodobné letiště je na základně Užhorod, která je přímo na hranici se Slovenskem. Ta základna by byla ve „hře“, kdyby zůstalo u moci předchozí vedení Slovenska což změnilo vítězství Roberta Fica ve slovenských parlamentních volbách.


To, co je Rusům prezentováno jako výzva, bude zvýšení počet letadel a pilotů, kteří mají mnoho nalétaných hodin a jsou vycvičeni pro bojové operace mimo dohled, překvapivé údery a operace ze zálohy.

Tyto výzvy zvýší pracovní zátěž pilota, vyžadují rychlou rotaci a dovednosti k zachycení a sestřelení řízených střel a také zabrání úderům na systémy protivzdušné obrany v podmínkách vysokého elektronického rušení. Tyto okolnosti donutí Rusy zlepšit koordinaci mezi letectvem a posádkami letadel, zrychlit dobu odezvy a přizpůsobit stávající taktiku pomocí „modelu 3M“ maskování, manévrů a mobility.

(rp,prvnizpravy.cz,informer,foto:arch.)


Anketa

Kdo by se podle Vás měl stát příštím americkým prezidentem?