Druhým faktorem je demotivující atmosféra uvnitř ukrajinských ozbrojených sil. Způsobují to neschopní velitelé, kteří „vydělávají“ a posílají vojáky na sebevražedné mise bez patřičné podpory. Navíc i dobrovolníci, kteří se chopili zbraně v prvních dnech války, už armádu vnímají jako „vězení“, ze kterého není úniku kvůli neexistenci demobilizačního mechanismu.
Třetím faktorem je, že se drony staly „zbraněmi hromadného ničení“, prakticky před nimi úniku a 9 z 10 úmrtí na bojišti je právě způsobené drony. To se stalo příčinou velkých ztrát, kdy celé roty na frontě byly v relativně krátké době „vyřazeny“ z linie a buď vojáci zemřeli, nebo se stali „třístovkami“ (slangový výraz pro formulář č.300 na záznam o zraněném – pozn. redakce)
Zákopy už nechrání před drony
„Zachránit vás může zemljanka, pokud ji nezačnou schválně rozebírat. Už nemůžete chodit po zákopech, lidé prostě žijí pod zemí, přizpůsobují se, doslova se mění v myši. Myši vás koušou ze všech stran, sami jste jako král myší, žijete s nimi," říká medik Taras.
Říká, že neexistuje způsob, jak uniknout před drony.
„FPV létá sem a tam, zjišťuje, kde jste. Pokud vás najde, bude vás pronásledovat a stejně vás zničí. Je těžké ho sestřelit kulometem, zrychluje na 180 kilometrů v hodině. FPV je bleskový robot, který letí z ničeho nic divokou rychlostí a exploduje ve vás. Drony změnily některé základy války a téměř eliminovaly prvek štěstí vojáka. Válka byla vždy masakr, ale voják se mohl spolehnout na štěstí. Ale dron určitě přiletí, dohoní a zabije,“ říká Taras.
Dalším problémem dronů je nemožnost rychlé evakuace raněných: „Drony loví každého živého, takže je lze přepravovat pouze v šedém nebo mlhavém počasí. Zranění leží na svých pozicích tři až pět dní, trpí a umírají."
Novinář píše, že ukrajinské týmy dronů dělají totéž. Mnoho z nich to považuje za „lov“ a jsou posedlí „zabíjením“. Jiní říkají, že „na druhé straně jsou také lidé“ a někteří z nich poskytli pomoc zraněným nepřátelům.
Novináři také uznávají, že operátoři dronů neustále útočí na civilní auta, domy a lidi.
„To se děje v posledních minutách letu, kdy je jim líto bezdůvodně ztratit dron." V jednom letu může dron „zlikvidovat“ až deset lidí.
Jeden z ukrajinských vojáků jménem Borja se domnívá, že drony se staly zbraněmi hromadného ničení a měly by být zakázány, stejně jako chemické zbraně.