Saúdská Arábie bude hostit první Olympijské hry v esportech

zprávy

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) minulý týden oznámil, že ve spolupráci s Národním olympijským výborem Saúdské Arábie bude pořádat první Olympijské hry v esportech v roce 2025.

Saúdská Arábie bude hostit první Olympijské hry v esportech
Thomas Bach, prezident MOH
18. července 2024 - 06:05

Toto průkopnické rozhodnutí následuje nedávné oznámení MOV, že Výkonná rada MOV (EB) založila Olympijské hry v esportech. Tento návrh bude předložen na zasedání MOV, které se bude konat před Olympijskými hrami v Paříži 2024.

Doba trvání partnerství mezi MOV a Národním olympijským výborem Saúdské Arábie bude 12 let, přičemž Olympijské hry v esportech se budou konat pravidelně.

„Jsme velmi šťastní, že můžeme spolupracovat s Národním olympijským výborem Saúdské Arábie na Olympijských hrách v esportech, protože má skvělé, ne-li jedinečné zkušenosti v oblasti esportů se všemi svými partnery. Olympijské hry v esportech z této zkušenosti výrazně těží,“ uvedl prezident MOV Thomas Bach. 

„Spoluprací s Národním olympijským výborem Saúdské Arábie jsme také zajistili, že olympijské hodnoty budou respektovány, zejména pokud jde o tituly her na programu, podporu rovnosti pohlaví a zapojení mladého publika, které esporty přijímá.“

Jeho královská výsost princ Abdulaziz bin Turki Al Faisal, ministr sportu a prezident Saúdského olympijského a paralympijského výboru, uvedl: „Saúdská Arábie je nesmírně nadšena z možnosti spolupráce s MOV a pomoci uvítat zcela novou éru mezinárodního sportu. Věříme, že účast na Olympijských hrách je jednou z největších poct, kterou může každý sportovec dosáhnout. A jsme hrdí na to, že podporujeme psaní nové kapitoly olympijské historie, která má potenciál inspirovat nové sny a nové ambice pro doslova miliony sportovců po celém světě.

„Jako první Olympijské hry v esportech je samozřejmě ještě mnoho věcí k zvážení a naplánování s MOV, ale jsme odhodláni uspořádat speciální událost, která respektuje a oslavuje olympijské hodnoty, a zároveň odvážně využít momentu k posunu esportů kupředu s mezinárodní platformou, kterou si tento sport a jeho sportovci zaslouží. Svět bude mít otevřenou pozvánku, aby se k nám v roce 2025 připojil a společně oslavil tento moment.“



„Jsme mladý národ s více než 23 miliony hráčů, kteří přijímají budoucnost s novým myšlením a partnerstvími. Podporován Jeho královskou výsostí princem Mohammedem bin Salmanem bin Abdulaziz Al Saudem, korunním princem a předsedou vlády, se naše království stalo globálním centrem profesionálních esportů. Hostování této události je výsledkem bohaté minulosti, vzrušující současnosti a slibné budoucnosti pro průmysl v království. Toto je přirozený další krok pro naše mladé sportovce, naši zemi a globální komunitu esportů.“

Partnerství přichází v době významného růstu sportu celkově v Saúdské Arábii a je poháněno sociální a ekonomickou transformací země podle Vize 2030. Od roku 2018 bylo království pověřeno organizací některých z největších světových sportovních událostí, včetně více než 100 mezinárodních akcí pro mužské i ženské sportovce, včetně esportů, fotbalu, motorsportu, tenisu, jezdeckých a golfových událostí, které přilákaly více než 2,6 milionu sportovních fanoušků.

Sport se stal rostoucí součástí každodenního života v Saúdské Arábii na všech úrovních, od amatérského po elitní. Celková úroveň sportovní účasti se od roku 2015 více než ztrojnásobila na téměř 50 procent populace země. Počet sportovních federací se také během této doby ztrojnásobil, z 32 na 98, přičemž Saúdská esportová federace je jedním z příkladů probíhajícího růstu. Až 67 procent saúdské populace se považuje za hráče, s stále rostoucím počtem, aktuálně 100, profesionálních hráčů esportů, kteří se věnují kariéře na plný úvazek.

Sport žen zvláště zaznamenal rychlý růst a téměř polovina z 23 milionů hráčů v království jsou ženy. Nyní je také více než 330 000 registrovaných sportovkyň a téměř 40 ženských národních týmů soutěžících na mezinárodní úrovni. Základní sport prosperuje také, s pevnou součástí sportu ve školních osnovách pro všechny dívky, jak dokazuje 70 000 školních dívek hrajících ve školní fotbalové lize každý týden. Kromě hraní sportu, reformy regulací zajišťují ženské zastoupení v radách všech sportovních federací, s více než 100 ženami nyní jmenovanými, včetně sedmi prezidentek federací. Navíc všichni sportovci, ženy i muži, dostávají při národních povinnostech ve svém sportu přesně stejnou úroveň odměn.

Princezna Reema Bandar Al-Saud, členka MOV, členka správní rady Saúdského olympijského a paralympijského výboru a předsedkyně Ženského výboru, uvedla: „Sledování rostoucích trendů ženské účasti v esportech je velmi vzrušující. Měla jsem tu čest pracovat na posílení postavení žen ve sportu a ve společnosti jako celku podle Vize 2030 a pod vedením Jeho královské výsosti prince Mohammeda bin Salman bin Abdulaziz Al Sauda, korunního prince a předsedy vlády, a osobně jsem svědkem obrovského pozitivního dopadu sportu na ženy a dívky. Těším se na Olympijské hry v esportech jako na příležitost pro větší ženskou účast z celého světa v bezpečném a inkluzivním prostředí.“

Psali jsme:

Prezident Bach uvedl: „Ženský výbor pod vedením členky MOV princezny Reemy Bandar Al-Saud byl klíčový pro pokrok ženského sportu v Saúdské Arábii. Úzce spolupracovali s Národním olympijským výborem Saúdské Arábie na dosažení tohoto pokroku. Jejich podpora pro zvýšení ženské účasti také v esportech je cenným závazkem. Těšíme se na naši spolupráci.“

Po dnešním oznámení a rozhodnutí, které bude přijato na zasedání MOV, začnou práce na výběru města a místa pro první vydání Olympijských her v esportech, specifického časového plánu akce, titulů, které budou zahrnuty, kvalifikačního procesu pro hráče a dalších podrobností.

MOV již zdůraznil, že mezinárodní federace, které již mají elektronickou verzi svého sportu, budou prvními partnery MOV při zařazení do Olympijských her v esportech. Totéž bude platit pro Národní olympijské výbory, které již zahrnují esporty do svých aktivit.

Současně bude muset MOV vytvořit novou specializovanou strukturu ve své organizaci, jasně oddělenou od organizačního a finančního modelu pro Olympijské hry. Aby MOV řešil specifickou povahu Olympijských her v esportech, bude muset také zaujmout odlišný přístup k financování a organizaci těchto her.

(hýbl, olympics.com, repro: olympics)


Anketa

Souhlasili byste se zavedením čtyřdenního pracovního týdne?

Ano 28%
transparent.gif transparent.gif
Ne 58%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 14%
transparent.gif transparent.gif