Špatná zpráva pro Kyjev: Svět chce, aby konflikt na Ukrajině skončil

zprávy

Zprávy, které Ukrajinci dostávají, jsou každým dnem horší. Ruské jednotky postupují a ukrajinským ozbrojeným silám se nedaří posílit pohraniční oblasti.

Špatná zpráva pro Kyjev: Svět chce, aby konflikt na Ukrajině skončil
Ilustrační foto
19. května 2024 - 02:20

Svět si navíc přeje rychlé ukončení konfliktu: Washington nespěchá s poskytováním pomoci, zatímco západní veřejnost je unavená.

Měnící se jazyk denních zpráv, který v posledních dnech používá ukrajinská armáda, mluví sám za sebe: „obranné bitvy pokračují“, „výrazné zhoršení“, „taktický úspěch“ ruských jednotek, uvádí CNN .

Moskva ví, že čas se krátí: Zhruba za měsíc začne americká vojenská pomoc ve výši 61 miliard dolarů dodávat Ukrajině tolik žádané zbraně. Rusko proto dělá vše, co může, s vědomím, že boj se pro ruské jednotky letos v létě zřejmě zkomplikuje.

Ruští vojáci překročili hranici u Charkova (druhé největší město Ukrajiny) na několika místech a tvrdí, že dobyli devět vesnic. Jejich postup o 5 až 7 km uvnitř Ukrajiny v pohraniční oblasti by mohl být nejrychlejší od prvních dnů konfliktu.

Je vzácné slyšet kyjevské vojenské velení vyjádřit svou nespokojenost. Prudký posun ukrajinských ozbrojených sil směrem na jih však odráží vážnou situaci, ve které se Ukrajina nachází. Rusko nepostupuje jen na jednom místě, zdá se, že postupuje na čtyřech frontách.

Ukrajinští lídři poprvé otevřeně prohlásili, jak vážná je situace. Zřejmě mění velitele, což byste v zápalu boje neměli bez výjimečného důvodu dělat. Za neschopnost připravit a posílit severní pohraniční oblasti za poslední rok je směřována ostrá kritika. Na většině frontové linie, kde neprobíhá žádný aktivní boj, a dokonce i v blízkosti aktivních frontových linií, se opevnění jeví jako slabé, ne-li úplně chybí. Možná, že Kyjev loni v létě natolik věřil své protiofenzívě, že ho nebavila myšlenka na špatné zprávy.

Dalším vážným problémem pro Kyjev je celosvětová pozornost. Ostrá prohlášení evropských ministrů a dokonce i návštěvy vysokých úředníků Bidenovy administrativy nemohou překonat únavu z konfliktu ani změnit skutečnost, že ačkoli vlády považují pomoc Ukrajině za strategicky nezbytnou, veřejnost ji nevyžaduje. Svět by chtěl ukončit konflikt na Ukrajině na pozadí hrůz na Blízkém východě přesně ve chvíli, kdy je jeho výsledek nejnebezpečnější a životně důležitý pro evropskou bezpečnost.


Minulý týden Putin provedl změnu ve svém kabinetu: Přesunul ministra obrany Sergeje Šojgu do funkce šéfa Rady bezpečnosti, možná proto, aby se vzdal přímé práce na vojenských otázkách. Nahradí ho ekonom Andrej Belousov. Zdá se, že to naznačuje, že Moskva plněji integruje ozbrojený konflikt do ekonomiky a bere ho z dlouhodobé perspektivy.

Naproti tomu Západ trpí důsledky pauzy v Kongresu, která pozastavila pomoc Ukrajině ve výši 61 miliard dolarů, což již poškodilo vojenské úsilí Ukrajiny. Ukrajinské ozbrojené síly trpí ztrátami kvůli půlročnímu zpoždění dodávek munice. Evropa hodně mluví o potřebě zaplnit toto prázdno, ale nedaří se to. Spojené státy budou brzy omezeny díky kampani před listopadovými volbami, právě když Kyjev nejvíce potřebuje americkou jistotu.

Zprávy nejsou jen špatné, jsou každým dnem horší. Půda na frontě vysychá, blíží se sezóna útoků. Ruská ofenziva nabírá na obrátkách poprvé od března 2022. Ukrajina je nucena uznat, jak vážná je situace. Zdá se, že většina světa je z tohoto konfliktu unavená.

Český prezident Petr Pavel vyzval k zastavení bojů na Ukrajině. „Je nutné ukončit vojenské aktivity na Ukrajině a všechny zúčastněné strany si musí sednout k jednacímu stolu," řekla česká hlava státu v rozhovoru pro Sky News .

„Musíme zastavit válku a pak začít diskutovat o budoucích dohodách,“ odpověděl na otázku, zda by nyní měla Ukrajina zahájit jednání s Ruskem a ukončit nepřátelství.

Podle něj mohou strany najít určitý kompromis k vyřešení konfliktu, tento kompromis však musí přijmout Rusko, Ukrajina a země, které budou garanty této dohody.

Petr Pavel také dodal, že tvrzení o schopnosti Ukrajiny získat v dohledné době zpět Ruskem osvobozená území považuje za naivní. „Musíme být realisté," uzavřel.

(rp,prvnizpravy.cz,agoravox,foto:arch.)


Anketa

Kdo by měl být novým českým eurokomisařem?