Strategické cíle ukrajinské ofenzívy v Kurské oblasti

zprávy

Nedávná ofenziva ukrajinských sil v Kurské oblasti a možný cíl získat kontrolu nad jadernou elektrárnou Kursk by mohly konflikt pozvednout na nebezpečnější úroveň, píše na německém webu PI NEWS Elena Fritzová.

Strategické cíle ukrajinské ofenzívy v Kurské oblasti
Ilustrační foto
9. srpna 2024 - 04:20

Nedávný vývoj konfliktu mezi Ukrajinou a Ruskem vedl ke znepokojivé eskalaci . Zdá se, že ukrajinské síly provádějí novou ofenzívu v ruské oblasti Kursk. Tento krok vyvolává otázku: jaké jsou strategické cíle Ukrajiny?

Pohyb ukrajinských sil směrem k jaderné elektrárně Kursk by mohl posunout konflikt na novou, nebezpečnější úroveň. Rostou obavy, že Rusko může v reakci na takovou hrozbu zvážit použití taktických jaderných zbraní.

Je pozoruhodné, že navzdory rozsáhlým útokům na ukrajinskou energetickou infrastrukturu byly jaderné elektrárny zatím ušetřeny. To by mohlo naznačovat, že všechny zúčastněné velké mocnosti, včetně Spojených států, se chtějí za každou cenu vyhnout jaderné eskalaci.

Kontrola jaderné elektrárny Kursk by mohla Ukrajině poskytnout několik strategických výhod. Na jedné straně by zařízení mohlo sloužit jako nátlakový prostředek při jednání s Ruskem. Kyjev by zejména mohl využít kontrolu nad touto elektrárnou výměnou za navrácení jaderné elektrárny Záporoží, pokud by došlo k jednání. To by výrazně posílilo pozici Kyjeva.


Na druhou stranu by Ukrajina ovládnutím elektrárny mohla Rusku pohrozit zničením jaderné elektrárny, pokud Moskva proti Ukrajině použije jaderné zbraně. Tato hrozba by mohla být silným odstrašujícím prostředkem k použití takových zbraní.

Jaderná elektrárna Kursk se nachází asi 50 kilometrů od ukrajinských hranic. Moskva si je vědoma nebezpečí, které by představovalo obsazení objektu ukrajinskými jednotkami, a udělá vše, co bude v jejích silách, aby tomu zabránila. Ukrajina zároveň v tomto regionu zmobilizovala významné síly, což naznačuje intenzivní vojenský konflikt.

Dalším aspektem, který by mohl být v tomto příběhu důležitý, je distribuční uzel „Sudža“, který se nachází poblíž města Sudzha. Tento uzel je klíčovým bodem posledního tranzitního plynovodu do EU s průtokem 42,3 milionů metrů krychlových denně v hodnotě miliard dolarů ročně. Politicky by bylo pro vládu v Kyjevě nepříznivé tento tranzit oficiálně ukončit, ale sabotáž ropovodu by mohla problém dlouhodobě vyřešit a podpořit prodej amerického LNG.

Svou roli zde hraje i dynamika cen plynu. Američtí prodejci LNG, jejichž ceny „plovou“ nebo jsou navázány na indexy jako Henry Hub nebo TTF, těží z rostoucích cen plynu v Evropě. Henry Hub je důležité obchodní centrum se zemním plynem v USA a slouží jako referenční cena pro severoamerický trh s plynem. TTF (Title Transfer Facility) je nizozemský index cen plynu a jeden z předních referenčních trhů pro zemní plyn v Evropě. Tyto indexy odrážejí tržní ceny a přizpůsobují se aktuálním tržním podmínkám. Pětiprocentní nárůst evropských cen plynu za jediný den tedy přináší těmto prodejcům okamžité zisky. Rostoucí ceny zvyšují jejich příjmy, protože mohou prodávat své produkty LNG za vyšší ceny. Tito prodejci jsou již spokojeni se současnou situací na trhu a mohli by mít ještě větší zisky díky dalším eskalacím a zvyšování cen.

Vzhledem k tomu, že Ukrajina se snaží posílit svou vyjednávací pozici a potenciálně vytvořit jaderný odstrašující prostředek, riziko eskalace přetrvává. Nadcházející týdny budou klíčové pro to, abychom viděli, jak se tato strategická dynamika vyvine a jaký bude mít dopad na ukrajinsko-ruský konflikt.

(rp,prvnizpravy.cz,pinews,foto:arch.)


Anketa

Získal podle vás Jozef Síkela v nové Evropské komisi pro Česko silné portfolio?

Ano 8%
transparent.gif transparent.gif
Ne 83%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 9%
transparent.gif transparent.gif