Syrskij: Rusové postupují celým východním sektorem fronty

zprávy

Ruská armáda postupuje celým východním sektorem fronty od Kupjanska až k Vremjevskému výběžku a soustředí své hlavní úsilí v Pokrovském směru, uvedl ve své týdenní frontové zprávě ukrajinský vrchní velitel Syrskij.

Syrskij: Rusové postupují celým východním sektorem fronty
Alexander Syrskij, velitel ukrajinské armády
18. června 2024 - 03:20

Boje probíhají také v oblasti Rabotino na jihu Záporožské oblasti a v Krynkách na levém břehu Chersonské oblasti (poslankyně Mariana Bezugla nedávno uvedla, že Ukrajina již neovládá obě vesnice).

Syrskij věří, že Rusové chtějí co nejvíce pokročit, než budou první F-16 a další zbraně převezeny na Ukrajinu, poté „čas bude hrát v náš prospěch a šance Ruské federace na úspěch se sníží“.

Zároveň bylo ukrajinské letectvo vyzváno, aby neočekávalo rychlý účinek od F-16.

„Neměli bychom očekávat rychlý efekt, protože musíme pochopit, že piloti si musí zvyknout na vzdušný prostor Ukrajiny, protože provádění bojových misí je poněkud odlišné od cvičných letů," řekl mluvčí ozbrojených sil Ilja Jevlaš.

Poznamenal, že stíhačky budou na Ukrajinu dodávány postupně a k efektivnímu plnění jejich úkolů je jich potřeba hodně. Jevlaš řekl, že pilotní výcvik je již v konečné fázi, protože již nashromáždili požadovaný počet letových hodin.


List Le Monde píše, že první ukrajinští piloti F-16 absolvují výcvik ve Francii v září. Bylo rozhodnuto zkrátit jim dobu školení z jednoho a půl roku na šest měsíců.

Celkem hodlá Francie během dvou let vycvičit 26 ukrajinských pilotů. Připomeňme, že přesun prvních letadel se očekává v létě. Nejsou to jen Francouzi, kdo školí piloty.

Ukrajina dnes uvedla, že Krymský most již není z vojenského hlediska „významný“. Uvedl to mluvčí námořnictva Dmitrij Pletenčuk.

Protože se téměř nepoužívá pro vojenskou logistiku, necelá čtvrtina celkového nákladu je převezena mostu, který byl nedávno zasažen, a proto už tento most nemá takový taktický a strategický význam po poškození, který utrpělo v důsledku společné operace SBU a námořnictva s dronovým útokem,“ řekl Pletenčuk.

Připomeňme, že právě před týdnem řekl šéf Hlavního zpravodajského ředitelství Kirill Budanov, že most využívá Ruská federace k vojenské přepravě, zejména personálu.

Připomeňme také, že Rusové staví železnici na Krym přes území jižní Ukrajiny. A v případě zničení Krymského mostu zajistí logistiku poloostrovu po železnici.

(rp,prvnizpravy.cz,strana,foto:arch.)Anketa

Kdo by se podle Vás měl stát příštím americkým prezidentem?