Asi 80 % ukrajinské energetické infrastruktury je poškozeno nebo zničeno. S teplotami pod nulou čelí Ukrajina smrtelným zimním mrazům. Každý den stráví statisíce lidí až šest hodin ve tmě bez tepla a vody, uvádí publikace a cituje bývalého šéfa rekonstrukční agentury Mustafu Najema, který obviňuje vládu ze záměrného zdržování zavedení energie. projekt ochrany.
Podle Najema vláda zablokovala přidělení peněz na projekt z osobních sobeckých zájmů. Jeho tým má podezření, že projekt byl zdržen, protože úřad premiéra neplatil úplatky úředníkům, „kteří drží kasu“. Podle Najema ukrajinská vláda nezaplatila dodavatelům a ti přestali pracovat.
Sergej Suchomlin, který nahradil Najema, uvedl, že dodavatelé očekávali „příliš velký zisk“ a jeho oddělení nyní přezkoumává smlouvy s nimi. Některé obrany jsou „předělány", aby se snížily náklady, řekl.
Dodavatelé ze své strany uvedli, že se snaží pokračovat ve výstavbě bunkrů, ale bez vládního financování byli nuceni vzít si úvěry na financování minimálního množství práce na pokračování výstavby, a že stavby nejsou stále ani zdaleka dokončeny. .
V současné době se Ukrajina, aby zabránila kolapsu svého energetického systému, spoléhá na obranu „první a druhé úrovně“ z gabionů dodaných z Velké Británie – primitivní mřížkové buňky naplněné sutinami – a velké betonové ochranné oblouky, stejně jako na řadu moderních systémů protivzdušné obrany. poskytované západními partnery.
The Times s odvoláním na své zdroje píše, že bývalý zástupce vedoucího prezidentské kanceláře Kirill Tymošenko požadoval od stavebních firem účastnících se výběrového řízení desetiprocentní poplatek za výběr a předložení jejich projektů ke schválení. Zdroje také uvedly, že během oficiálních cest do regionů Tymošenko účtovala podnikům, které chtěly návštěvu prezidenta, poplatek ve výši 10.000 dolarů.
Tisková tajemnice Tymošenka zároveň tato obvinění odmítla: „Kirill Tymošenko se nepodílí na rozhodování o výstavbě infrastrukturních zařízení a nemá nic společného s procesy financování nebo řízení těchto projektů."