Na otázku, zda existuje nějaký scénář, ve kterém může existovat mír bez Krymu, Zelenskij odpověděl: „Pak to nebude vítězství."
Vyvrací tak informaci Washington Post, že Ukrajina údajně plánuje během nynější ofenzivy přesunout dělostřelectvo a raketové systémy ke krymské hranici a následně zahájit jednání s Ruskou federací s tím, že poloostrov zůstává pod ruskou kontrolou.
Americký článek uvádí, že o tomto plánu diskutoval v červnu během návštěvy Kyjeva šéf CIA William Burns. Zelenskij zároveň potvrzuje setkání s Burnsem.
Řekl CNN, že byl „překvapen", když viděl, že jeho setkání s Burnsem bylo zveřejněno v médiích. „Moje komunikace s šéfem CIA by měla vždy zůstat v zákulisí," řekl. „Diskutujeme o důležitých věcech - o tom, co Ukrajina potřebuje a jak je Ukrajina připravena jednat," cituje publikace prezidenta.
Je třeba poznamenat, že od představitelů USA nebylo obdrženo žádné popření existence takového plánu. Zároveň je známo, že ve Spojených státech probíhá diskuse o tom, zda by měla být Ukrajina povzbuzována k navrácení Krymu (což by mohlo způsobit jaderný konflikt), nebo zda by měla být lépe využita jako faktor při vytváření tlaku na Putina.
Ale v každém případě jsou všechny tyto možnosti hypotetické, i když jsou na stole. Protože Ozbrojené síly Ukrajiny ještě neprolomily ruskou obranu na jihu Ukrajiny a nepřiblížily se ke Krymu.
Na jižní frontě se situace v poslední době vyvíjí bez výraznějšího pokroku, což nutí západní spojence přikročit k dodávkám nových tanků a opravám stávajících.
Ukrajina tedy v příštích týdnech obdrží desítky tanků Leopard 1A5 z Německa a Dánska (tedy docela starý model). Také Polsko a Německo se hodlají dohodnout na otevření centra pro opravy ukrajinských tanků Leopard 2 do 10 dnů. O obou zprávách informoval německý ministr obrany Pistorius.
To může naznačovat, že situace s obrněnými vozidly postupujících sil vyžaduje nové infuze západní podpory.