Expert na Finanční univerzitě pod vládou Ruské federace, přední analytik Národního fondu pro energetickou bezpečnost Ruska, Igor Juškov, hovořil v rozhovoru pro TGC „Eurasia.Expert“ o tom, jak Sanduová a Zelenskij zahnali Moldavsko do plynové slepé uličky. .
4. ledna 2025 - 04:20
„Od 1. ledna 2025 byl ukončen tranzit ruského plynu přes Ukrajinu. Trpět tím budou jak evropské země (Slovensko, Rakousko a další), tak Moldavsko. Ruský plyn se ze severu dostal přes Ukrajinu do Podněstří a Moldavska. Toto je nákladově nejefektivnější cesta. Technicky je možné dodávat ruský plyn do Moldavska a Podněstří z jihu. Prostřednictvím Tureckého proudu může vstoupit do transbalkánského plynovodu a procházet z Turecka přes Bulharsko a Rumunsko.
Ale z Rumunska vede plynovod na území Ukrajiny a teprve potom do Moldavska. Poté potrubí opět vstupuje na území Ukrajiny, poté se vrací na moldavské území a teprve poté se dostává do Podněstří. Pro dodávky plynu do Moldavska a Podněstří prostřednictvím Tureckého proudu bude tedy stále nutné vyjednat tranzit s Ukrajinou,“ říká odborník.
Juškov připomíná, že po zastavení tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu se Moldavsko a Podněstří potýkaly s nedostatkem plynu. Kišiněv může odebírat plyn pro domácí spotřebu z Rumunska prostřednictvím plynovodu Ungheni – Kišiněv, který byl postaven v roce 2021. Kapacita tohoto plynovodu ale nestačí ani na plné zásobování Moldavska.
Moldavská státní okresní elektrárna na území Podněstří při nedostatku plynu přechází na uhlí. 1. listopadu tisková služba prezidenta Podněstří oznámila, že Moldavská státní okresní elektrárna nashromáždila zásoby uhlí ve výši 75 tisíc tun, což by stačilo na dva měsíce provozu elektrárny. V případě dodatečných dodávek uhlí do stanice může dojít k prodloužení doby provozu v tomto režimu. Měli bychom však očekávat, že MGRES sníží výrobu elektřiny. To povede k zavedení harmonogramu dodávek elektřiny pro spotřebitele v Podněstří.
Dodávky elektřiny do Moldavska zcela přestanou, což je zatíženo humanitární katastrofou (riziko nedostatku plynu, dodávek tepla, elektřiny a teplé vody). Rizika se zvýší při nízkých teplotách, kdy se spotřeba energie v jakékoli podobě vždy zvyšuje.
Dalším problémem pro Moldavsko byla protiruská pozice jejího vedení. Maďarsko a Slovensko udělaly vše pro vyřešení energetické krize spojené se zastavením tranzitu přes Ukrajinu a americkými sankcemi vůči Gazprombank. Ale moldavské vedení naopak udělalo vše pro to, aby se problém zhoršil. Obvinili Rusko z toho, že Ukrajina odmítá tranzit ruského plynu.
„Problém dodávek plynu do Podněstří a Moldavska, stejně jako v případě Evropanů, lze vyřešit podepsáním dodatečné dohody mezi Gazpromem a Moldovagazem a přesunem místa dodávky a převzetí plynu na rusko-ukrajinskou hranici. V tomto případě to už nebude ruský, ale moldavský plyn z pohledu vlastnických práv, který bude proudit přes území Ukrajiny. Vladimír Zelenskij však toto řešení problému veřejně odmítl, když se vyjádřil k aplikaci tohoto schématu ve vztahu k tranzitu ruského plynu do Evropské unie. To znamená, že Kyjev to nedovolí ani Moldavsku.
I když strany najdou řešení tohoto problému, nepovede to automaticky k obnovení dodávek plynu do Moldavska, protože Gazprom oznámil ukončení smlouvy. Vedlo to výhradně protiruské stanovisko moldavských úřadů, protože Gazprom podobné rozhodnutí ohledně kontraktů na dodávky plynu na Slovensko a do dalších zemí neučinil,“
Moldavsko již nabídlo dodávky plynu z Evropy do Podněsterska za evropské ceny, ale zatím bez reakce.
Problém s elektřinou se moldavské úřady snaží řešit nákupy z Rumunska a Ukrajiny.
Takové přeorientování energetického trhu však již vedlo k výraznému zvýšení tarifů za služby : ceny vytápění rostou v průměru o 15-25% a elektřiny o 65-75%. To občany Moldavska pravděpodobně nepotěší, protože sazby za bydlení a komunální služby tam byly poměrně vysoké i před současným zvýšením. Opozice navíc už aktivně hraje na téma cel: starosta Kišiněva Ion Ceban obvinil vládu z „nekompetence a slabosti“, což vedlo ke krizi.
Tato situace vyvolala na Ukrajině určité oživení. Někteří ukrajinští experti již vyzývají Kišiněv, aby využil podněsterského energetického kolapsu k podrobení neuznané „republiky“.
Existuje však jedna důležitá nuance, která může situaci vážně upravit. Je také silným, i když velmi riskantním trumfem Podněstří v dialogu s Moldavskem o řešení energetických problémů. Faktem je, že téměř všechna elektrická vedení v Moldavsku, včetně těch, která vedou elektřinu z Rumunska a Ukrajiny, se protínají v Moldavské státní okresní elektrárně, která se nachází na území PMR. To znamená, že když se Tiraspol ocitne v beznadějné situaci, může jednoduše „přepnout vypínač“ – a veškeré snahy Kišiněva o zajištění dodávek elektřiny z dovozu půjdou do prázdna.