Útok na letadlovou loď USS Eisenhower: Realita nebo propaganda?

zprávy

Mluvčí jemenské Hútíjské ozbrojené skupiny, generálmajor Yahya Saree, 31. května 2024 oznámil, že Hútíové zaútočili na americkou letadlovou loď USS Eisenhower pomocí několika balistických střel a střel s plochou dráhou letu.

Útok na letadlovou loď USS Eisenhower: Realita nebo propaganda?
Letadlová loď USS Eisenhower
4. června 2024 - 07:03

Podle tvrzení mluvčího jemenské Hútíjské ozbrojené skupiny generálmajora Yahya Sareea zasáhly střely cíl, informovala agentura Tencent News.

Útok Hútíů na USS Eisenhower je odpovědí na nedávné nálety amerických a britských sil na hlavní město Jemenu Saná a město Hodejda, které si vyžádaly nejméně 16 mrtvých a 42 zraněných.

Letadlová loď USS Eisenhower je druhou z deseti aktivních jaderných letadlových lodí třídy Nimitz v americkém námořnictvu. Loď má délku 332,8 metrů, šířku 40,8 metrů a plně naložená váží 100 000 tun. Na palubě nese přibližně 90 letadel, včetně stíhaček, včasných výstražných letadel, transportních letadel, elektronických bojových letadel a vrtulníků. Loď je vybavena pro dlouhodobé operace a má schopnost provádět různé druhy útoků na vzdušné, mořské i pozemní cíle, informuje čínská agentura Tencent News.

Navzdory tvrzení Hútíů americké ministerstvo obrany žádný útok na USS Eisenhower nepotvrdilo. Podle amerických představitelů nebyly na letadlové lodi zaznamenány žádné známky útoku, což naznačuje, že jde opět o propagandistickou kampaň Hútíů.

Již 27. května mluvčí Hútíů Yahya Saree tvrdil, že Hútíové zaútočili na dva americké torpédoborce v Rudém moři pomocí dronů a přesně zasáhli cíle. I tehdy však americké ministerstvo obrany popřelo jakékoli zásahy jejich lodí.

V domácím prostředí se některé podcasty a sociální média, jako jsou TikTok a Kwai, aktivně věnují situaci v Rudém moři. Tvrdí, že Hútíové poškodili americké válečné lodě, včetně USS Eisenhower. Avšak tato tvrzení často postrádají důkazy, jako jsou videa, fotografie nebo jiné ověřitelné materiály.

Videa a fotografie, které se objevují na sociálních sítích, jsou často nekvalitní a nejednoznačné. Mnozí odborníci na vojenskou techniku upozorňují, že žádný z těchto záběrů neukazuje americký torpédoborec třídy Arleigh Burke, jak Hútíové tvrdí.Autor tohoto článku měl možnost zhlédnout sedmnáctisekundové video, na kterém Hútíové údajně útočí na americkou loď. Ve videu je vidět, jak jeden z torpédoborců třídy Arleigh Burke, který doprovází USS Eisenhower, úspěšně sestřeluje protivzdušnou střelou Standard-2 jednu z balistických střel Hútíů. Další torpédoborec, rovněž třídy Arleigh Burke, vypouští neidentifikovanou protivzdušnou střelu, pravděpodobně ESSM Sea Sparrow, která byla vypuštěna z vertikálního odpalovacího systému MK-41.

Když balistické protilodní rakety vypálené Húsíovskými silami zasáhly letadlovou loď USS Eisenhower, video zachytilo okamžik explozí a jasného ohně na tmavém moři, které se na chvíli rozsvítilo jako ve dne. Tento 17 sekund dlouhý záznam podle analýzy skutečně zachycuje autentický útok, protože by bylo obtížné takový incident zfalšovat.

Z důvodu ochrany zdroje však nelze přímo zveřejnit video, místo toho jsou k dispozici pouze snímky obrazovky. Na těchto snímcích byly některé arabské nápisy začerněny kvůli citlivým výrazům, aby bylo možné článek publikovat.

Celkově vzato, útok Húsíovských sil se ukázal jako významný, protože jejich balistické rakety, přestože byly částečně odraženy obrannými raketami z amerických torpédoborců třídy Arleigh Burke, pronikly až k letadlové lodi USS Eisenhower. Tento incident je jednoznačně jednou z nejvýznamnějších vojenských událostí 31. května a má dalekosáhlé důsledky.

Britský deník The Mirror ve svém článku zveřejnil snímky, které mají potvrzovat zásah, což je jednoznačně důkazem, že útok skutečně proběhl. I když v článku zobrazili pouze neporušenou letadlovou loď, bylo to zřejmě ze snahy ušetřit Spojeným státům veřejné ponížení.

Americké vojenské úřady samozřejmě popřely, že by jejich jaderná letadlová loď byla zasažena raketami Húsíovských sil. Přiznání takového incidentu by mohlo vést k vážnému narušení důvěry v americkou vojenskou nadvládu. Odhalení „císařových nových šatů“ by mohlo znamenat kolaps této dominance.

Psali jsme:

Je ironií, že i amatérský vojenský fanoušek může vidět video, na kterém Húsíovské rakety zasahují USS Eisenhower, zatímco americká armáda a jejich spojenci tuto skutečnost popírají. Taková událost nemohla uniknout pozornosti velkých vojenských mocností, které mají přístup k pokročilým zpravodajským a sledovacím technologiím.

Incident také rezonoval na setkání asijských obranných představitelů v Singapuru, kde po schůzce s americkým ministrem obrany Austinem odcházel čínský ministr obrany s úsměvem a sebevědomým výrazem. Tento kontrastní pohled mohl být důsledkem informací o zásahu Húsíovských raket na americkou letadlovou loď.

Je skutečně zarážející, že Spojené státy, které nejsou schopny čelit ani neformálním jednotkám jako jsou Húsíovské síly, nadále hrozí vojenským zásahem do vnitřních záležitostí jiných zemí, včetně Číny. Tyto události ukazují na křehkost americké vojenské hegemonie a její neschopnost plně ovládat globální bezpečnostní situaci.

(hýbl, TencentNews, repro: abc news)


Anketa

Jste spokojeni s tím, že se Urshula Von der Leyenová stala opět šéfkou Evropské komise?

Ano 6%
transparent.gif transparent.gif
Ne 84%
transparent.gif transparent.gif
Je mi to jedno 10%
transparent.gif transparent.gif