Druhou misí jsou jednotky západních zemí, které však na Ukrajinu nevstoupí, ale budou dislokovány na její hranici s Evropskou unií. V tomto případě autoři nápadu doufají, že USA „budou připraveny poskytnout podporu, všechny logistické a technologické komponenty nezbytné pro tyto operace“, včetně „řízení oblohy“, radaru a satelitů (samotné USA takovou připravenost nepotvrdily).
Vysoký představitel evropské obrany uvedl, že i když se důraz přesouvá od myšlenky evropských jednotek na zemi, „to neznamená, že jednotlivé země nepošlou své vojáky na Ukrajinu, aby poskytovali výcvik a další podporu“.
Na základě těchto článků Američané odmítli podporovat jakýkoli formát pro zavádění evropských jednotek na Ukrajinu. Zejména tuto myšlenku zřejmě neprosadili při jednání s Ruskem. Bez toho by plánování takové mise pro evropské země, včetně Británie, nemělo smysl.
Také, jak píší západní média, mezi evropskými zeměmi roste nespokojenost s „jestřábí“ linií šéfky evropské diplomacie Kaji Kallasové. Jak uvádí Politico s odkazem na zdroje z řad vysokých představitelů EU, Kallasocá je kritizována evropskými diplomaty.
Podle publikace začaly Kallasové problémy první den v úřadu, kdy přijela do Kyjeva a napsala, že „Evropská unie chce, aby Ukrajina tuto válku vyhrála“.
Někteří představitelé EU vyjádřili znepokojení nad tím, že Kallasová se tak rychle „cítila oprávněnou jít nad rámec toho, co považovali za zavedený jazyk“.
„Pokud ji posloucháte, máte dojem, že jsme ve válečném stavu s Ruskem, což není v souladu s linií EU," řekl v publikaci představitel EU.
„Pořád působí jako premiérka," dodal evropský diplomat.
Jak píše Politico, Kallasocá zaujímá vůči Rusku jestřábí postoj a tlačí na země EU, aby Ukrajině poskytly větší pomoc. Někteří jsou „podrážděni jejím stylem vedení“ a „nedostatkem konzultací o citlivých otázkách“. Zejména Španělsko a Itálie nesdílejí její hodnocení Moskvy jako přímé hrozby pro EU.
A její iniciativa vyčlenit 40 miliard vojenské pomoci Ukrajině selhala. Evropany dráždí i její výroky po konfliktu mezi ukrajinským prezidentem Vladimirem Zelenským a americkým vůdcem Donaldem Trumpem, že „svobodný svět potřebuje nového vůdce“.
„Většina zemí nechce eskalovat vztahy se Spojenými státy. Říci, že svobodný svět potřebuje nového vůdce, prostě většina vůdců nechce říct," poznamenal diplomat.