Velká vlna zatýkání. Putin zasahuje proti vedení armády

zprávy

Ruské armádní velení nedávno zasáhla další vlna zatýkání, při které byli zadrženi dva vysoce postavení představitelé - zástupce náčelníka generálního štábu a vysoký úředník ministerstva obrany zodpovědný za vojenské nákupy.

Velká vlna zatýkání. Putin zasahuje proti vedení armády
Vladimír Putin, ruský prezident
3. června 2024 - 07:03

Během posledního měsíce bylo zadrženo již pět vysoce postavených důstojníků ruské armády, uvádí Tencent News. Vysoký úředník ministerstva obrany, Viltretěckij, zodpovědný za vojenské nákupy, byl obviněn ze zneužití pravomoci. Byl podezřelý z přijímání úplatků při zadávání zakázek na vojenské projekty a z přidělování objednávek konkrétním firmám. V roce 2022 navíc schválil neúplné projekty, čímž způsobil státu škodu ve výši 70 milionů rublů, což je přibližně 18 milionů českých korun.

Podle ruských médií došlo k zatčení při razii, kterou bezpečnostní složky provedly v budově ministerstva obrany na Frunzenském nábřeží v Moskvě. Viltretěckij byl zatčen přímo ve své kanceláři.

Zástupce náčelníka generálního štábu, generálporučík Šamalin, který byl také ředitelem komunikačního úřadu ruské armády, byl obviněn z přijímání úplatků od výrobce komunikačních zařízení během posledních sedmi let. Úplatky přesáhly částku 36 milionů rublů. Na oplátku zajišťoval této firmě nezákonné zakázky. Pokud bude usvědčen, hrozí mu až 15 let vězení.

Před Šamalinem byli zatčeni také další vysoce postavení představitelé, včetně bývalého náměstka ministra obrany, generála Ivana Ivanova, vedoucího personálního oddělení ministerstva obrany, generálporučíka Kuzněcova, a bývalého velitele 58. armádního sboru, generálmajora Popova. Nedávno byl z funkce odvolán také náměstek ministra obrany Sadovenko, avšak proti němu nebyla vznesena žádná trestní obvinění.Zatčení generálporučíka Šamalina, který zodpovídal za komunikační zařízení ruské armády, je zvlášť pozoruhodné. Po vypuknutí konfliktu na Ukrajině se ukázalo, že ruská vojenská komunikace má značné nedostatky. Rusové museli hojně používat civilní radiostanice čínské výroby, protože domácí vojenské radiostanice byly nespolehlivé. Ukrajinští vojáci díky západní technologické podpoře mohli snadno odposlouchávat nebo elektronicky rušit ruské komunikační kanály.

Tato situace dokonce vzbudila pozornost samotného prezidenta Putina, který na konci loňského roku během rozšířeného zasedání ministerstva obrany jasně prohlásil, že "ruská armáda potřebuje přestavět svůj komunikační systém na bojišti". Obvykle Putin konkrétní oblasti selhání ruské armády nepojmenovává, ale problémy v komunikačním sektoru byly tak závažné, že vyžadovaly okamžité řešení. Již v roce 2020 byl Šamalinův předchůdce, generál Arslanov, zatčen za korupci a podvody.

Veřejně dostupné soudní spisy ukázaly, že tehdy ministerstvo obrany uzavřelo smlouvu s ruským výrobcem komunikačních zařízení v hodnotě 16 miliard rublů na nákup radiostanic a dalšího komunikačního vybavení. Nakonec se ukázalo, že tato zařízení byla vyrobena v Číně a pouze smontována v Rusku, přičemž více než 4 miliardy rublů skončily v kapsách Arslanova a dalších.

Ironií je, že tato levně dovezená komunikační zařízení z Číny fungovala lépe než ruská produkce, takže nižší ruské vojenské jednotky je nechtěly měnit. Z určitého úhlu pohledu se dá říci, že korupční úředníci de facto pořídili lepší vybavení za méně peněz, i když nelegálním způsobem.

Navzdory osudu svého předchůdce se Šamalin nepoučil. V kontextu pokračujícího konfliktu na Ukrajině nadále přijímal úplatky. To je pravděpodobně důvod, proč se Putin rozhodl osobně zasáhnout.

Psali jsme:

Korupce však není snadno odstranitelná, je to systémový problém v ruské armádní a politické hierarchii. Jak poznamenal jeden ruský vojenský novinář: „Když jsou zatčeni vysocí úředníci v Moskvě, nikdo se neraduje. Jejich zatčení odhaluje bolestivý systémový problém – a zároveň každý doufá, že je to známka toho, že se věci mohou zlepšit."

Pro obyčejné Rusy je naděje na zlepšení jedinou útěchou. Nedávné zásahy Kremlu proti vedení ruské armády přiměly mnohé věřit, že jejich země stále doufá ve vítězství v tomto dlouhodobém konfliktu a že podniká kroky k dosažení tohoto cíle. Důvěra je klíčová, Kreml musí lidem ukázat, že tento konflikt povede k pozitivnímu vývoji, nikoli opačně.

Zda je však tato čistka v řadách ruské armády pouze drobnou ukázkou síly nebo předzvěstí rozsáhlé systémové reformy, zůstává otázkou. Kreml a nový ministr obrany Bělousov musí najít rovnováhu mezi změnami a stabilitou, zejména s ohledem na probíhající bojové operace na frontě.

(hýbl, Tencent News, foto: arch.)


Anketa

Jste spokojeni s tím, že se Urshula Von der Leyenová stala opět šéfkou Evropské komise?

Ano 7%
transparent.gif transparent.gif
Ne 84%
transparent.gif transparent.gif
Je mi to jedno 9%
transparent.gif transparent.gif