Viktor Orbán chce evropské NATO bez USA

zprávy

Britové řekli „sbohem“, národní síly jsou na vzestupu a fronty v uprchlické politice přitvrdily:Je EU skutečně na pokraji zhroucení, jak ponuře prorokují populisté?

Viktor Orbán chce evropské NATO bez USA
Viktor Orbán, maďarský premiér
7. března 2023 - 04:20

Evropa bez EU může znít nepředstavitelně, ale hrozba se zdá reálná. Politici apelují na jednotu, ale řešení se nerýsuje.

Místo toho se chystají další problémová místa, včetně sankcí proti Rusku. Maďarský premiér Orbán nyní v rozhovoru pro Weltwoche vyzval k evropskému NATO bez Spojených států. Řekl, že Washington má často osobní zájmy, pokud jde o otázky mezinárodní bezpečnosti. Orbán se domnívá, že „dnes, alespoň na Západě, chybí vůle“ situaci na Ukrajině řešit. Mnoho národů - Arabové, Brazilci, Indové, Číňané, Turci - chtějí rychlé ukončení konfliktu, ale Západ ztratil schopnost sjednotit svět pro jednu věc, řekl Orbán.

Titulek Weltwoche zněl: Modlíme se a důvěřujeme Bohu. Maďarský premiér Viktor Orbán hovoří o válce, cestách k míru, setkání s Putinem, dramatické slabosti Evropy a svých vlastních politických úspěších. Křesťanské učení považuje za platné i v politice. Zde je několik dalších úryvků, které velmi jasně ukazují, jaký je současný stav EU.Orbán o válce na Ukrajině

Weltwoche: Válka na Ukrajině, která začala v roce 2014, eskalovala před rokem. Co je pro vás nejdůležitější zjištění?

Orbán: V roce 2014 byly v čele evropských zemí významné osobnosti, zejména paní Merkelová. I když jsem s ní často nesouhlasil, měla nepopiratelnou politickou váhu a kalibr. Tehdy se říkalo, že tento konflikt musí vyřešit Evropa. Evropa dnes diskusi opustila. V rozhodnutích přijatých v Bruselu vidím americké zájmy častěji než evropské. Ve válce na hranicích Evropy mají dnes poslední slovo Američané. Neobviňuji Američany, protože lev jí maso. Nemůžete po něm chtít, aby se pásl.

Weltwoche: Říkáte: Evropa zmizela, v této válce již není rozpoznatelná. Jaký je důvod?

Orbán: Existují hlubší důvody a je zde naprostá smůla. Hlubší důvod je: Neznáme evropskou identitu ani emocionálně, ani intelektuálně. To musí dříve nebo později otřást sebevědomím. Kdybychom vážně diskutovali o budoucnosti Evropy bez tabu, takže by byla možná i revize základních smluv, měli bychom na začátku války stabilní identitu. Pak přišla smůla. Pokud by Donald Trump vyhrál americké prezidentské volby, žádná válka by nebyla. O zbytek se postarala německá změna moci.

Weltwoche: Ve výkladu by se dalo jít ještě o krok dál. Hlubším důvodem slabosti Evropy je EU. Rozkládá národní státy, aniž by na jejich místě vybudoval něco životaschopného.

Orbán: Taky to tak vidím. EU chce „stále užší unii“. Neshodneme se na cíli, ale na cestě. To je důvod evropské nemoci.

Weltwoche: Je dnes Evropská unie hrozbou pro Evropu?

Orbán: Cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly. Nepochybuji, že politici v Bruselu mají dobrou vůli. Myslíte si, že něco stavíte. Ve skutečnosti bourají něco, co funguje, aniž by věděli, co přijde dál. Za socialismu jsem žil 26 let. Když jsem slyšel frázi „stále těsnější spojení“, vzpomněl jsem si na svá Marxova studia. Marx napsal celou knihovnu o tom, jak lze realizovat komunismus. Ale ani slovo o tom, jaký by byl život za komunismu. Intelektuálně jsme na stejné cestě. S touto EU mám vždy pocit: To jsem už slyšel, to jsem už viděl.“

(rp,prvnizpravy.cz,jouwatch,foto:arch.)43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX

Anketa

Je podle Vás vysílání České televize objektivní a vyvážené?