Dříve Rada dekriminalizovala dezerci a neoprávněné opuštění jednotek, k nimž došlo poprvé, tento zákon vstoupil v platnost začátkem září. Nyní ho chtějí učinit ještě „lidštějším“.
Důvodem je zjevně rozšířený útěk z armády. Potvrzují to oficiální údaje, podle kterých na Ukrajině v roce 2024 výrazně vzrostl počet případů dezerce a SZH.
Jak se uvádí v odpovědi Nejvyššího státního zastupitelství na žádost Rady pro veřejnou bezúhonnost, za osm měsíců letošního roku bylo zahájeno 29.984 řízení pro neoprávněné opuštění jednotky a 15.559 pro dezerci. V prvním roce války bylo takových případů 6.641, respektive 3.442, tedy nárůst obou ukazatelů byl přibližně pětinásobný.
Dezerce v armádě prudce vzrostla po přijetí již zmíněného zákona, píše Vladimir Bojko, novinář sloužící v řadách ozbrojených sil Ukrajiny.
„Pouze z mé vojenské jednotky v srpnu až září 2024, po provedení změn v trestním zákoně Ukrajiny, polovina vojenského personálu dezertovala z počtu, který opustil službu bez povolení za posledních 2,5 roku a každý týden jich přibývá proč ne, „když nemusíš sloužit a nic se za to nestane?", píše Bojko.
Bojko se domnívá, že to již vedlo ke ztrátě desítek osad, včetně Ugledaru. A předpovídá, že nový návrh zákona, který navrhuje neodstraňovat dezertéry z vojenské služby, situaci s dezercí a ztrátou osad ještě zhorší.
„Vzhledem k tomu, že i dezertéři se budou ve službě počítat (byť bez žoldu), vytvoří to na papíře iluzi, že bojové vojenské jednotky jsou obsazeny. Co se týče důsledků tohoto šílenství, jsou zřejmé: v říjnu až listopadu několik desítek tisíc dalších vojáků dezertují z fronty a dalším opevněným městem bude Pavlograd,“ říká Bojko.
Uvádí číslo 170 tisíc dezertérů od začátku války. To znamená více než pět tisíc každý měsíc. Pokud ale vezmeme v úvahu, že se letos zvýšil tok pracovníků SZCh, pak bude s největší pravděpodobností v tuto chvíli měsíční údaj vyšší.