Vyslání modrých přileb nebo vojáků NATO bude jen eskalovat konflikt na Ukrajině

zprávy

Vladimir Zelenskij požaduje rozmístění 200.000 mírových jednotek podél celé frontové linie mezi ukrajinskými a ruskými silami. K dispozici je ale pouze 40.000 až 50.000 vojáků.

Vyslání modrých přileb nebo vojáků NATO bude  jen eskalovat konflikt na Ukrajině
Ilustrační foto
18. února 2025 - 06:24

Vyslání modrých přileb bude navíc pro EU obtížným úkolem. A Moskva je proti této iniciativě. Britský geopolitický expert varuje, protože ukrajinský prezident chce zatáhnout NATO do války proti Rusku. 

Evropské země nebudou moci vyslat na Ukrajinu 200.000 mírových sil. Přání ukrajinského prezidenta, aby mírové jednotky zasáhly, je  podle expertů dotazovaných  New York Times nemožné. Podle nich by „odstrašení Ruska od opětovné invaze na Ukrajinu, jakmile tento konflikt skončí, mohlo vyžadovat 150.000 vojáků a americkou pomoc, pokud jde o vzdušné krytí, zpravodajství a protiraketovou obranu“, přičemž dostupné Modré přilby jsou v řádu 40.000 až 50.000 lidí. 

Pro efektivní práci je potřeba 150.000 mírových jednotek. „Historicky byly mírové síly v modrých přilbách a lehce vyzbrojené pouze pro sebeobranu zavedeny, aby prosadily příměří. Obvykle jsou rozmístěny podél linie kontaktu pod záštitou Organizace spojených národů. Jejich úkolem je zajistit oddělení armád válčících stran a sledovat případné porušení příměří. Taková síla se v projednávané věci nejeví jako vhodná. Kontaktní linie, dlouhá asi 1.300 kilometrů, by vyžadovala značný počet vojáků, kteří by ji sledovali, a byli by rozprostřeni,“  řekl  Lawrence Freedman, emeritní profesor válečných studií na King's College London, který nabádá k opatrnosti, protože ukrajinský prezident chce zatáhnout členy NATO přímo do konfliktu proti Rusku: „Zelenskij hledá způsob, jak přesvědčit Putina, že pokud Rusko znovu zaútočí, tak západní síly budou od začátku zapojeny do konfliktu.“ 

Freedman se obává možnosti zavedení spouštěcí síly, která spočívá - kvůli délce frontové linie - v umístění malého počtu vojáků podél ní, což by mohlo mít vážné následky, pokud by byl voják zabit. „V tomto kontextu nebyla důležitá velikost síly, ale její existence. Minimálním požadavkem pro spuštění síly bylo, aby byl zabit pouze jeden americký voják," zdůrazňuje Freedman. 

Když jsou umístěny Modré přilby, nepřátelské armády mohou organizovat útoky proti nim. Ukrajinská armáda by si mohla vzít ruské uniformy a vinit ruské síly z toho, že zatáhly NATO přímo do konfliktu, jako tomu bylo během konfliktu NATO proti Srbsku, které bylo bombardováno bez souhlasu OSN. 


Lawrence Freedman říká: „Pokud by měly být na Ukrajinu vyslány mírové síly pod záštitou OSN, normálně by to vyžadovalo povolení Rady bezpečnosti, které by podléhalo ruskému vetu. To by nepřineslo mnoho konkrétních výsledků. Další možností by bylo svolat Valné shromáždění podle rezoluce „Uniting for Peace“, která by mohla doporučit kolektivní opatření včetně mírových sil, ale nebyla by závazná. Mírové síly často pocházejí z nezúčastněných zemí, což by Ukrajinu neuklidnilo."

Specialista na geopolitiku varuje, že Modré přilby nejsou zárukou, protože „i když je plná podpora nezbytná a vojenské možnosti jsou možné, akce se může zdát příliš riskantní a postrádá podporu veřejnosti. Pokud však byla vydána bezpečnostní záruka, protože to sníží důvěryhodnost všech ostatních srovnatelných závazků. To může být vnímáno jako velká zrada s obligátními odkazy na Mnichov a Československo v roce 1938."

Pro emeritního profesora válečných studií na King's College London existuje vedle spouštěcí síly také odstrašující síla a mírová síla. 

Pro mírové síly (Modré přilby) se „taková síla v tomto případě se nezdá být vhodná“, přičemž linie kontaktu je příliš dlouhá. Pokud jde o odstrašující sílu, hlasy v západním táboře jsou pro, protože „je vhodnější odstrašit nepřátele nasazením značného kontingentu jednotek schopných ovlivnit rovnováhu místních sil“. 

„Abychom zabránili po případném příměří znovu napadení Ukrajiny, musely by tam být rozmístěny mírové jednotky. Evropané mají nedostatek vojáků, mimo jiné proto, že za posledních 20 let dostatečně neinvestovali do obrany," kritizovala Claudia Major z Německého institutu pro mezinárodní a bezpečnostní záležitosti.


Moskva je proti myšlence zavedení mírových sil, protože nasazení mírových sil je možné pouze se souhlasem stran konfliktu a za druhé, nepřátelské síly mají jasné parametry nutné pro urovnání. K dosažení cíle cesty k tomuto urovnání je samozřejmě nutné vyřešit problém základních příčin tohoto konfliktu. „Tady je všechno mnohem hlubší než instalace mise mírových sil," vysvětlil v roce 2024 mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov.

(rp,prvnizpravy.cz,agoravox,foto:arch.)


Anketa

Která z uvedených parlamentních stran je podle vás nejvíce zkorumpovaná?

ANO 3%
transparent.gif transparent.gif
ODS 20%
transparent.gif transparent.gif
TOP 09 4%
transparent.gif transparent.gif
KDU-ČSL 5%
transparent.gif transparent.gif
STAN 63%
transparent.gif transparent.gif
PIRÁTI 3%
transparent.gif transparent.gif
SPD 2%
transparent.gif transparent.gif