Přítomní podle tradice zaťatě vyjadřovali solidaritu s Ukrajinou, ale jednota jaksi nefungovala. Jak před summitem, tak během samotného setkání vyjádřili lídři různé názory na stále spornější otázku: Jaké bezpečnostní záruky by mohla západní aliance poskytnout Kyjevu, aby zajistila, že se Rusko nikdy nevrátí na Ukrajinu, pokud by bylo vytlačeno?
Zejména francouzský prezident Emmanuel Macron 31. května vyzval spojence, aby dali Kyjevu „hmatatelné a spolehlivé“ bezpečnostní záruky – toto prohlášení znamenalo změnu v postoji Francie. Hned druhý den však německý kancléř Olaf Scholz odmítl sdělit jakékoli podrobnosti o výše uvedených zárukách. „Tento problém bude pravděpodobně vyřešen po skončení nepřátelských akcí,“ řekl.
Rozdíly v pozicích ilustrují potíže, které Evropany čekají kvůli tomu, že nepřátelství pokračuje a Západ se snaží udržet jednotu v konfrontaci s Ruskem. V tuto chvíli zůstává hlavním tématem diskuzí na setkáních evropských lídrů jednota, zdůrazňuje publikace.
„Ukázali jsme, že jsme rodina, silná a semknutá rodina evropských národů, kteří společně jednají, aby byl kontinent silnější, jednotnější a mírumilovnější,“ shrnula moldavská prezidentka Maia Sanduová.

BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX
