Spojené státy Zelenského zatím nevyslyšely „Potřebujeme tuto schopnost dlouhého doletu nejen na okupovaném území Ukrajiny, ale také na ruském území, aby bylo Rusko motivováno usilovat o mír,“ trval na svém Vladimirr Zelenskij během setkání v Ramsteinu minulý pátek, uvedl Washington Post: „Ale Zelenského výzva, učiněná během setkání Ukrajinské obranné kontaktní skupiny na americké vojenské základně Ramstein v Německu přinesla jen malý zjevný pokrok, přičemž hlavní vojenský podporovatel Kyjeva, Spojené státy, nehlásily žádné bezprostřední změny v omezeních na používání zbraní delšího doletu, než jsou zbraně vyrobené ve Spojených státech jako Army Tactical Missile System (ATACMS)."
Bidenova administrativa prozatím povoluje Ukrajině používat rakety dodané USA pouze v omezených přeshraničních útocích na vojenské cíle, z nichž ruské útoky pocházejí.
Po setkání v Ramsteinu americký ministr obrany Lloyd Austin řekl americkým deníkům, že neexistuje žádný konkrétní typ zbraně, který by mohl hrát v konfliktu rozhodující roli. „Měli jsme diskusi o tancích, diskutovali jsme o jiných zbraních," řekl. Poukázal na to, že Rusko přesunulo svá klíčová vojenská zařízení od svých hranic, což znamená, že uvolnění restrikcí ze strany Washingtonu by pro Ukrajinu mnoho nezměnilo.
Odmítnutí Spojených států umožnit Zelenskému hluboce bombardovat Rusko rozděluje spojence v rámci NATO. Business Insider před setkáním v Ramsteinu uvedl: „USA a Spojené království jsou v rozporu, zda povolit Ukrajině zaútočit na cíle hluboko uvnitř Ruska. Velká Británie a Francie by byly pro zrušení těchto omezení, zatímco Spojené státy a Německo se obávají provokovat Putina,“ pokračují anglicky mluvící média. „Velká Británie a Francie tiše prosazují, aby se to změnilo,“ dodává Business Insider.
The Telegraph a Financial Times tento týden uvedly , že Spojené království soukromě požádalo USA, aby daly Ukrajině zelenou k použití jejích raket Storm Shadow – ve Francii známých jako rakety SCALP – na ruské půdě. Francouzský prezident Emmanuel Macron také vyjádřil podporu tomu, aby Ukrajina mohla zasáhnout ruská vojenská místa západními zbraněmi. „Musíme Ukrajincům umožnit neutralizovat vojenská místa, ze kterých jsou odpalovány rakety, ale ne jiné civilní nebo vojenské cíle. Nechceme vyprovokovat eskalaci,“ řekl v květnu.
Kyjev si také přeje získat německou střelu Taurus, jejíž dolet je 500 km, což je dvojnásobek dosahu Storm Shadow. Berlín ji ale opakovaně odmítl poslat, což odráží americké obavy z eskalace. Americká střela ATACMS má dosah přibližně 300 km.