Svátek má: Bartoloměj

Byznys

Velikost textu:

Nová ruská „základna“ roste před prahem USA ve Venezuele

Nová ruská „základna“ roste před prahem USA ve Venezuele

Zatímco některé země se odvracejí od Venezuely, tak Rusko  pomáhá s investicemi a dodávkami zbraní, píše německý deník Frankfurter Allgemeine.

Ilustrační foto
16. prosince 2018 - 07:20

Místní ropa je pro Moskvu zvlášť zajímavá a čím aktivněji se Rusko  účastní ropných projektů, tím víc se Washington obává. Jeho vliv v regionu je oslabován a Venezuela hrozí, že se stane novým nástrojem Moskvy, jako je Kuba během studené války.

Jak připomíná článek, dva ruské strategickébombardéry Tu-160 navštívily Venezuelu, aby se zúčastnily cvičení. Nicméně přítomnost ruských vojenských letadel na mezinárodním letišti v Caracasu  je také signálem pro Washington ze strany Venezuely: "Nejsme sami."

Vojenská cvičení Ruska a Venezuely jsou pouze pokračováním kurzu, který byl položen před mnoha lety, píší německé noviny, spolupráce začala za bývalého venezuelského prezidenta Hugo Cháveze. Spolupráce Cháveze a Putina začala v roce 2006, kdy Spojené státy přestaly zásobovat Venezuelu zbraněmi, Chávez se obrátil na Rusko a začal obchod se zbraněmi. V posledních letech se také zvýšilo sdílení technologií a brzy se budou ve Venezuele vyrábět pušky Kalašnikov .

Ruské zbraně přeměnily venezuelskou armádu na nejsilnější v regionu, zdůrazňuje Frankfurter Allgemeine. Před několika dny mluvil Maduro o spiknutí Washingtonu, aby ho svrhnul.

Nicméně, podle článku, největší nebezpečí pro vládu Madura je jinde: Venezuela se dusí pod váhu obrovského veřejného dluhu. Moskva pomáhá udržet zemi. Na rozdíl od Číny poskytuje Rusko Venezuele nové půjčky a vypíše dluhopisy.Během návštěvy Madura v Rusku před několika dny Moskva přislíbila svým pro Venezuelu investice přesahující 6 miliard dolarů. Tyto prostředky budou v podstatě směřovány do venezuelského ropného sektoru. V posledních letech dochází k poklesu produktivity kvůli nedostatku investic do udržování stávajících zařízení a rozvoje nových důlních projektů. Rusko má také v úmyslu investovat do těžby zlata ve Venezuele.

Jak vysvětluje Frankfurter Allgemeine, cíl je jasný: Venezuelské dolarové rezervy jsou generovány téměř výlučně ropným průmyslem. Pokud chce Venezuela platit své dluhy - včetně Ruska - a současně není ve stavu úpadku, potřebuje devizové rezervy. Klíčovou roli v tomto smyslu hraje ruská společnost Rosneft, což je "geostrategický nástroj" Moskvy, tvrdí článek. Díky tomu ruský ropný gigant rozšíří svůj vliv i tam, kde dříve vládly Spojené státy.  V loňském roce společnost Rosneft získala 13% celkového vývozu venezuelské ropy .

Jak je uvedeno v článku, Moskva chce zabránit změně režimu v Caracasu za každou cenu, protože by to představovalo vážné nebezpečí pro smlouvy s Ruskem

(rp,prvnizpravy.cz,faz,foto:arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
110.8
CEZ
519
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
780.8
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERCNI BANKA
818
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
690
PHILIP MORRIS CR
13680
O2 C.R.
217
UNIPETROL
382.5
VIG
601.5