Petr Žantovský: Zeman vs.Schapiro aneb První výstřely nové války

KOMENTÁŘ

Americký velvyslanec v Praze Andrew Schapiro prohlásil, že by český president neměl jet do Moskvy na oslavy 70. výročí konce druhé světové války.

8. dubna 2015 - 07:00
Americký list The Wall Street Journal napsal, že (cituji), „proruský prezident České republiky bude pravděpodobně jedinou západní hlavou státu, která bude na květnové přehlídce v Moskvě stát po boku ruského prezidenta Vladimira Putina a severokorejského vůdce Kim Čong-una“ To jsou dvě zprávy v jedné.

Ta první spočívá v tom, že se diplomat jedné země nepřípustně vměšuje do vnitřních záležitostí druhé země. Za normálních okolností by vzápětí po Schapirově vyjádření následovala nóta našeho ministerstva zahraničí směřovaná vládě Spojených států, a kdyby se jednalo opravdu o země, které by si zakládaly na vzájemných korektních vztazích, musel by Schapiro neprodleně odcestovat do USA na takzvané konzultace. Po nich by následovala omluva z americké strany a možná i stažení Schapira z mise a nahrazení jej někým, kdo lépe rozumí smyslu diplomacie a nechápe jej jen jako velmocenský diktát vůči vazalskému území. Nic takového nenastane, právě proto, že Spojené státy touto sebereflexí zřejmě nepřekypují. Naopak, lze se důvodně domnívat, že Schapiro jen vyjádřil oficiální názor americké administrativy, tedy plnil rozkazy svých chlebodárců. Pak se ale nesmí divit, když se hlava našeho státu ohradí a vyjádří názor, že by diplomat, který takto pohrdlivě zachází s hostitelskou zemí, neměl očekávat pozvání do sídla presidenta na Pražský hrad. Tedy – což Zeman neřekl – dokud se neomluví. Zeman to neřekl patrně proto, že je realista a žádnou omluvu neočekává. Pokud tato roztržka někomu připomíná historicky nepříliš vzdálené časy, kdy se o české politice rozhodovalo z Moskvy, není podobnost náhodná. A pokud někdo stále v médiích opakuje, že bychom se měli – třeba v názoru na přítomnost cizích vojsk u nás – řídit vzpomínkou na léta okupace, měl by připustit i tuto druhou analogii.

Výše uvedený článek z jedněch z nejvlivnějších amerických novin je dalším důvodem ke znepokojení. Jestliže se v něm uvádí, že Zeman bude jedinou hlavou západního státu, která se účastní moskevských oslav, vědomě nemluví pravdu. Na oslavy totiž přijedou hlavy států či vlád nejen z České republiky, ale i Slovenska, Norska, Islandu, Kypru, Řecka, Makedonie, Černé Hory a Srbska, dále Číny, Kuby, Indie, Mongolska nebo Vietnamu. A také onen severokorejský vůdce, který je záminkou k celé diplomatické kolizi. Slovensko, Řecko a Kypr jsou členy Evropské unie, Norsko, Island a země Balkánu nepochybně patří k evropskému civilizačnímu a kulturnímu okruhu. A Čína s Indií jsou dnes nejen pro Rusko, ale doslova pro celý svět strategicky asi nejdůležitějšími partnery vůbec a představit si takovou mezinárodní trachtaci bez jejich zástupců je jen těžko myslitelné.

Takže suma sumárum: americký velvyslanec z nás dělá poslušné ovce, americké noviny lžou, a to všechno opravdu trestuhodně u příležitosti uctění milionů padlých z nejhorší války světových dějin. Co dodat? Snad jen doufat, že ta válka byla opravdu nejhorší a žádnou horší ani prostě další dnes nikdo nechystá.

Petr Žantovský


Anketa

Který z premiérů podle Vás hájí více národní zájmy své země?