Lékaři Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice proto vydali pro tyto pacienty doporučení, na co si dát pozor.
„V první řadě by si lidé měli zjistit informace o celních předpisech cílové i tranzitní země, a to na webových stránkách nebo telefonní lince Ministerstva zahraničních věcí. Každý stát totiž posuzuje léčiva jinak — a to, co je legální v České republice, může být jinde považováno za nelegální držení drog,“ upozorňuje MUDr. Hana Durdová, MBA, primářka anesteziologicko-resuscitačního oddělení.
Dalším krokem je pak o plánované zahraniční cestě informovat lékaře a zajistit si potřebná potvrzení. „Našim pacientům užívajícím opioidní léčiva a léčebné konopí vystavujeme doklad o jejich užívání a vydáme lékařskou zprávu. Potvrzení jim vydáváme rovnou i v angličtině,“ pokračuje MUDr. Durdová. Kromě potvrzení by pacienti měli myslet také na vhodné cestovní pojištění. A to takové, které zohledňuje jejich konkrétní zdravotní stav a kryje případné lékařské ošetření s ním spojené.
Při samotném cestování je pak nutné mít léky v originálním balení a jejich množství uzpůsobit délce pobytu a doporučení lékaře. Lidé by je měli mít spolu s potřebnými doklady uloženy v příručním zavazadle. „Pokud však zákony dané země dovoz takovýchto léků nedovolují, je vhodnější léčbu přerušit, či si pro svou cestu vybrat jinou destinaci,“ uzavírá MUDr. Hana Durdová, MBA, primářka ARO Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice.
Moravskoslezskenovinky.cz informovala Ing. Andrea Jalůvková tisková mluvčí, AGEL a.s..
(rp,moravskoslezskenovinky.cz,foto:agel)