„V průběhu roku jsme řešili opravdu hodně projektů, ať už se jednalo o takové, které bylo třeba dotáhnout do konce nebo ty nové, které bereme jako výzvu. Máme před sebou celou řadu záměrů, které chceme dokončit, významně posunout nebo jejich přípravu zahájit. Vedle investic je naší prioritou současně zajištění efektivního provozu města a jeho organizací,“ uvádí primátorka města Hradce Králové Pavlína Springerová.
Komise místní samosprávy a školství
Sport, doprava, ekonomika a městské organizace
V oblasti sportu bylo například zjednodušeno dotační řízení, dotací se město snaží poskytovat o něco více. „V příštím roce počítáme ještě s navýšením financí ve sportu, a to až o 17 milionů korun,“ popisuje Miroslav Hloušek, náměstek primátorky pro oblast sportu, dopravy a městských organizací. S tím se pojí i samotná tvorba rozpočtu města. „Můžeme konstatovat, že je nyní v relativně dobré kondici a zadluženost není tak vysoká. Snažíme se financovat prioritní investice a další akce, které jsou součástí akčního plánu města,“ doplňuje náměstek Hloušek, do jehož gesce patří i ekonomika.
V návrhu rozpočtu na příští rok se kromě financování projektů z akčního plánu počítá s financemi na údržbu a další rozvoj města i městských společností. Právě některé z nich spadají rovněž do gesce náměstka Hlouška. Jedná se o Městské lesy, které i nadále počítají s rozšiřováním a modernizací areálu kempu Stříbrný rybník, v příštím roce převezmou správu útulku pro opuštěná zvířata. Dopravní podnik města Hradce Králové doplnil svou flotilu o nové ekologické vozy, uvedl do provozu nový odbavovací systém a připravuje úpravu cenových tarifů, ke které by mělo dojít v průběhu příštího roku.
Strategický rozvoj, investice, ochrana klimatu, adaptace a energetika a dotace
Nejen rekonstrukce Velkého náměstí, ale i řada dalších projektů je zahrnuta v tzv. akčním plánu, který vznikal v posledních měsících. „Akční plán je rozdělen do tří kategorií, kde nejvyšší váhu má připravenost jednotlivých projektů. První kategorie zahrnuje projekty, které jsou již finančně pokryté z rozpočtu města, jedná se například o křižovatku Mileta nebo úpravu parteru Hvězda. Další kategorie obsahuje projekty s vysokým stupněm připravenosti, případně projekty s vysokou mírou dotace. Tyto projekty již mají přidělenou část finančních prostředků a mají jasný plán postupné realizace. V tomto případě se jedná například o severní terasy a Žižkovy sady nebo rekonstrukce ulic Vážní, Malé a Na Dubech. V poslední kategorii jsou projekty, které mají nižší stupeň připravenosti a jsou jakýmsi zásobníkem,“ doplňuje náměstek Řádek.
Došlo také k několika změnám v rámci odpadového hospodářství. Prodloužila se například otevírací doba sběrných dvorů, rozšířil se provoz re-use bazaru, kdy se navíc otevřela první oficiální pobočka v centru města, a zvýšily se i možnosti třídění gastroodpadu.
Sociální oblast, majetek města, bytová politika, SNHK a TSHK, IT a digitalizace
Gesci sociálních věcí, majetku města, bytové politiky, IT a digitalizace řídí náměstek primátorky města Pavel Vrbický. „V rámci majetku města a bytové politiky se nám podařilo rozdělit několik motivačních bytů mezi pedagogy našich škol, strážníky městské policie či hudebníky z filharmonie. V tomto nastavení chceme i nadále pokračovat. Jedná se v podstatě o jednu z částí našeho konceptu bytové politiky. Provedli jsme inventarizaci volných bytů a chceme s nimi i nadále řádně nakládat a poskytnout je těm, kteří je potřebují,“ říká náměstek Vrbický.
Na leden navíc město chystá otevření Kontaktního místa pro bydlení, díky kterému by mělo získat důležitá data o bytových potřebách občanů a lépe řešit dostupnost bydlení. S tím se úzce pojí i sociální oblast. „Vedle bydlení se také naplno věnujeme rozšíření terénních služeb pro seniory. Kromě neustálého zkvalitňování městské odlehčovací služby Honkova se chystáme v nadcházejícím roce také otevřít denní stacionář pro seniory,“ dodává náměstek Vrbický.
Za uplynulý rok došlo navíc k úspěšné realizaci projektů Technických služeb Hradec Králové, jejichž správu má náměstek Vrbický ve své gesci. Jedná se například o budování workoutových nebo dětských hřišť, na kterých se letos poprvé objevily také herní prvky pro zdravotně postižené děti. O další změny ve městě se postarala Správa nemovitostí HK, na letním koupališti Flošna přibyly nové herní prvky a došlo k rozšíření odpočinkové zóny. Na nadcházející sezónu na koupališti zase pracovníci SNHK připravují rozšíření sociálního zázemí. V neposlední řadě došlo v oblasti IT a digitalizace ke spuštění aplikace Munipolis, kterou mohou občané mimo jiné využívat na hlášení závad a podnětů ve městě.
Kultura a cestovní ruch
Životní prostředí, územní plánování, urbanismus, architektura a památková péče
Výrazný posun se uskutečnil v rámci přípravy nového územního plánu města: „Došlo k dokončení a předání upraveného návrhu nového územního plánu, počítáme s tím, že začátkem příštího roku bychom měli vyhlásit veřejné projednání. Pokud se vše bude ubírat správným směrem a bude minimum připomínek, mohli bychom nový územní plán projednávat v zastupitelstvu v polovině roku 2025,“ uvádí náměstek Adam Záruba, odpovědný za oblast životního prostředí, územního plánování, urbanismu a architektury a památkové péče.
Vedle územního plánu jsou připravována nová rozvojová území, která umožní v blízké budoucnosti rozsáhlou bytovou výstavbu, zejména se jedná o tzv. severní zónu nebo území bývalé koželužny v Kuklenách. „Zde klademe velký důraz na kvalitní urbanismus a architektonickou kvalitu staveb. Po dlouhých sedmi letech také město připravuje architektonické soutěže, kdy první z nich již byla schválena zastupitelstvem města. Rovněž byla navázána spolupráce s Vysokou školou uměleckoprůmyslovou z Prahy. Hradec Králové by se tak opět měl stát centrem vynikající architektury, designu a umění ve veřejném prostoru,“ doplňuje náměstek Záruba.
Kralovehradeckenovinky.cz informovala Mgr. Kateřina Rohlíčková, tisková mluvčí Magistrátu města Hradec Králové.