Obchody mezi Ruskem a Indií v národních měnách, dolar je mimo

byznys

Indie zvažuje obchodní dohodu o rupii a rublu s Ruskem, návrh Moskvy, který postaví Nové Dillí do konfrontačního kurzu se Západem, ale který by mohl pomoci ochránit indickou ekonomiku před narůstajícími globálními změnami.

Obchody mezi Ruskem a Indií v národních měnách, dolar je mimo
Vladimir Putin a Naréndra Módí
1. dubna 2022 - 06:20

Indie má zájem pokračovat ve svém bilaterálním obchodu s Ruskem navzdory silnému tlaku ze strany USA a EU, aby se přizpůsobila jejímu sankčnímu režimu. Indie ve svých zbraních silně spoléhá na Rusko a vidí vyhlídky na dovoz levnější ropy v době, kdy ceny od ukrajinské invaze vzrostly.

Představitelé indických obchodních orgánů tvrdí, že dvoustranné platební ujednání by mohlo být zavedeno již příští týden, ačkoli indická centrální banka a ministerstvo financí se zatím vyhýbaly oficiálnímu vyjádření k této záležitosti.

Přední indický ekonomický deník Economic Times uvedl , že se očekává, že se představitelé ruské centrální banky příští týden setkají se svými protějšky z Reserve Bank of India (RBI), aby projednali vytvoření regulačního rámce, který pomůže udržet dvoustranný obchod a bankovní operace. západních sankcí uvalených proti válce Moskvy proti Ukrajině.

Místní zprávy citující anonymní úředníky indického ministerstva financí naznačují, že modality obchodu mezi rupií a rublem ještě nebyly podrobně propracovány, ale jednou z možností by mohla být, jak uvádí zpráva v novinách Business Standard, „výměna rupie ruskou bankou za renminbi (jüan) z pobočky čínské banky v Indii.“Renminbi, na rozdíl od rupií, mohou používat Rusové. Mezitím mohou čínské banky použít rupie k nákupu dolarů, protože jim nehrozí žádné sankce, uvádí zpráva.

Jiné zprávy naznačovaly, že by plán mohl zahrnovat platby v rupiích-rublech prostřednictvím ruského systému zasílání zpráv SPFS, alternativy k více používanému systému SWIFT, který nyní sedm ruských bank nemůže pod sankcemi používat.


Zpráva CNBC uvedla, že může být přijata jednodušší metoda, ve které si ruská banka bude muset otevřít účet pouze v indické bance a indická banka si bude muset zřídit účet v Rusku, přes který budou indičtí exportéři dostávat platby v místním prostředí. na vývoz do Ruska, nikoli v dolarech nebo eurech.

V tomto případě se Nové Dillí a Moskva budou muset dohodnout na směnné hodnotě a také mít pomyslnou hodnotu ekvivalence, nejspíše v dolarech nebo eurech, na kterou bude navázána hodnota indické a ruské měny.  

(rp,prvnizpravy.cz,asiatimes,foto:arch.)


Anketa

Kdo by měl být novým českým eurokomisařem?