Lubomír Man: Prý jsme jako stát vznikli podvodem, paní Müllerová

politika

„Jak jste na tohle přišel, milostpane?"

Lubomír Man: Prý jsme jako stát vznikli podvodem, paní Müllerová
Lubomír Man
3. listopadu 2023 - 06:20

„Přečetl jsem si to. A to v článku Jana Zieglera, zveřejněného před pár dny na Seznamu médium. Ten článek se jako na svúj zdroj odvolává na knihu Vladimíra Kučery a Jana Rychlíka z roku 2015 , nazvanou Historie, mýty a jízdní řády, nese  titul STÁT, KTERÝ ZKLAMAL - 28. říjen, není co slavit, a jak tedy slyšíte, autor si už od začátku žádné servítky  nebere. A v podstatě nám oznamuje, že jsme se narodili ve státě, který byl – a zřejmě ještě stále je – historickým omylem, respektive podvodem. Poslechněte si to ostatně sama, přečtu vám aspoň začátek, abyste věděla, co si my Češi dokážeme nakydat na vlastní hlavy, jenom abychom nepřátelům dali za pravdu v tom, že jsme gauneři“.
  • „Čtěte, pane Švejk, čtěte, protože se mi to, co říkáte, ani nechce věřit“.
„Dobrá, tedy čtu: „Není co oslavovat. Nejsou totiž důvody stýskat si po Československu. Je konečně načase si přiznat, že tento stát vznikl před 105 lety za pomoci podvodů a velká část jeho obyvatel o něj nestála. V roce 1938 za něj proti Německu Češi ani nebojovali“.


  • „Že o něj nestála? A co tedy bylo to šílené nadšení v Praze a po celé zemi 28. října 1918, co ty hlavy na hlavě na Václaváku a lidé natlačeni na zdi domů a skla výkladních skříní obchodů a neschopni se pohnout, o kterých mi jako děcku vyprávěl děda jako účastník té slávy a hlas se mu přitom dojetím třásl? Co ty kokardy a jásot , na praporu prapor, srdce se v dálky rozletí, jak o 28. říjnu básnil básník Viktor Dyk v Národních listech? To všechno je výmysl?“
„Jistě že ne, paní domácí. Ale určitě vás trkne, o co Vladimíru Kučerovi  a Janu Rychlíkovi šlo v roce 2015  a o co jde dnes též Janu Zieglerovi, když mě z jeho pojednání o státu necháte přečíst dalších pár řádků“.
  • „Jsu napnutá jak struna, milostpane“.
„Dobrá, čtu: „Na druhé straně je nezpochybnitelným faktem, že za II. světové války naši vojáci v zahraničních armádách, jak letci ve Velké Británii, tak i jednotky Svobodova armádního sboru, bojovali a umírali za obnovu Československa. To je třeba si poctivě přiznat. Jenomže pravdu je třeba kvitovat celou. Rakousko nebylo „žalářem národů“  • „Chápu, pane Švejk. Ta poslední věta, to je to jádro pudla, že ano?“
„Přesně, paní domácí. Měli jsme se prý v Rakousko-Uhersku dobře, měli jsme v něm, podle Jana Zieglera, všechny svobody a měli jsme v něm proto zůstat. A ne vyhlašovat samostatný stát. Zhruba takto se 15. března 1939 na Říšském kancléřství v Berlíně ve svém proslovu k Hitlerovi vyjádřil i prezident Hácha, když řekl, že ho o smyslu Československa jako samostatného státu vždy trápily pochybnosti“.
  • „Ano. Tehdy v březnu 1939 trápily tyhle pochybnosti Háchu a jistě i Hitlera, a dnes trápí českého novináře, píšícího pro současnou českou veřejnost. Už tohle samo o sobě nevypadá dobře, pane Švejk“.
„To rozhodně ne. Ale já letím, dnes se U kalicha podává pravá africká káva. Úplně  jinak a líp prý voní i chutná“.

(rp,prvnizpravy.cz,Lubomír Man,foto:arch.)Anketa

Kdo podle vašeho názoru rozděluje společnost a šíři nenávist?