Markvart: Čím větší kravina, tím je pravděpodobnější, že se toho chytíme

politika

Český kabinet, namísto toho, aby se zasadil o ukončení bojů na Ukrajině, jenom roztáčí další kola násilí, v jehož rámci vede úsilí o dodávku "statisíců dělostřeleckých granátů" Ukrajině, píše na facebooku Petr Markvart.

Markvart: Čím větší kravina, tím je pravděpodobnější, že se toho chytíme
Petr Markvart
29. února 2024 - 02:20

Podle našich nejvyšších ústavních činitelů, budou teď tuto munici shánět ze skladů mimoevropských zemí. To, že tento nesmysl vyhlašuje komunální politička, která rozumí jenom ztěží probematice pomočených rohů na Míráku, asi úplně nepřekvapí. Že však tento nesmysl opakuje čtyhvězdičkový generál v roli inkarnace tatíčka Masaryka, je poměrně znepokojivé.


Tedy zeprvé: dělostřelecké náboje, pokud nejsou vyráběné přímo pro konkrétní zbraň, se totiž mohou zásadně lišit v mnoha parametrech - od prachové nálože, hmotnosti, dna náboje, jeho konstrukce až po zapalovač. A to je v celé operaci asi ještě to nejmenší. To další totiž nastává ve fázi, kdy budete chtít takovou přebytečnou munici (zatím identifikovanou jako jihoafrickou, tureckou či jihokorejskou) odkoupit. První věcí je, že kromě Koreje si tyto země nebudou asi chtít úplně rozházet Rusko. JAR je totiž jeho partnerem v BRICS a Turecko má svojí černomořskou politiku. Kdyby chtělo tuto munici dodat Ukrajině, rozhodně by k tomu nepotřebovalo Pavla, Fialu ani Černochovou. I kdyby však nad touto věcí mávly prodávající země rukou, přichází kapacitní problém. Kolik zásob odprodáte, máte-li na severních hranicích Kim Čong-una? Deset procent? Nebo radši míň?

Ten největší problém potom nastává při přepravě dlouho skladované velkorážné munice. Přepravit novou munici je totiž problém, natož nějaké sekáče. Každý prodávající vám totiž logicky odprodá ty nejstarší ročníky a sám si nechá ty novější. Takže potom musí ty staré, Bůh ví jak skladované, sračky rejdař převzít a schválit k přepravě, musí být schopen s nimi na palubě v průběhu cesty zajet do přístavu a doplnit palivo a někdo to celé musí taky pojistit, což bývá to úplně nejsložitější. Ale krajně nepravděpodobná logistická operace pokračuje ještě dále. Vzhledem k tomu, že v jediném ukrajinském přístavu, tedy v Oděse, se asi náklad vykládat nebude, bude nutno ho dopravit nejprve do Gdaňska nebo Štětína a poslat ho dál po železnici. Na ukrajinské hranici ho dále přeložit na úzkorozchodku, někde ho potom vyložit a následně distribuovat jednotkám, vybaveným dělostřeleckou technikou.

A to už nemluvím o tom, že by tu munici měl někdo inspektovat, ověřit jakost a technické parametry. Nemluvím ani o tom, že prodávající ví, že tu munici ZOUFALE potřebujete a řekne si o cenu, řekněme velmi neslušnou. Dělostřelecká munice je blbá komodita. Kdykoliv Vám něco blafnout a máte z toho průser.

A to je dnešní Česká republika. Nemožné ihned, zázraky na počkání. Čím větší kravina, tím je pravděpodobnější, že se toho chytíme. Už aby v Bílém domě seděl zase Trump a my se vrátili k úvahám o regionální spolupráci!

(rp,prvnizpravy.cz,fb,foto:arch.)


Anketa

Uvítali byste, kdyby se šéfem Evropské komise stal maďarský premiér Viktor Orbán?

Ano 79%
transparent.gif transparent.gif
Ne 9%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 12%
transparent.gif transparent.gif