Svátek má: Michal

Politika

Velikost textu:

Štefec: Na Staromáku to vypadalo jako cvičení policistů proti policistům

Štefec: Na Staromáku to vypadalo jako cvičení policistů proti policistům

Na Staromáku údajně "demonstrovali odpůrci vládních nařízení proti koronaviru". Alespoň takhle to prezentoval ČRo1, píše na facebooku Jaroslav Štefec.

Jaroslav Štefec
19. října 2020 - 03:20

Určitě se také dočkáme pochval policie i prohlášení politiků, že zvládla situaci dobře až skvěle a nelze jí nic vytknout. Policisté se chovali korektně i k demonstrantům, kteří na ně házeli dlažební kostky a pyrotechniku, nedošlo ani k větším škodám na majetku, nebyly žádné ztráty na životech, a nebyly ani větší počty zraněných. Prostě idylka.

Podle dostupných informací tuto akci organizovali lidé blízcí partám „bouchačů" z řad tzv. „tvrdých jader“ fotbalových fanoušků. Tomu celkem odpovídaly i nápisy na bundách a mikinách části účastníků i jejich „výbava“. Přiznám se, že jsem čekal relativně drsné srážky a útoky na policii a také škody na majetku. To, co jsem měl ale možnost „na živo“ vidět, byl spíše nácvik akcí ze strany dobře organizovaných a pečlivě maskovaných skupinek útočníků, pohybujících se cílevědomě v davu v podstatě nic netušících „běžných“ (chci věřit, že v „v dobré víře“) účastníků demonstrace.

Z obrazových záznamů je jasně vidět, že zkoušeli různé metodiky individuálních i skupinových útoků na policisty, testovali jejich reakci na použití pyrotechnických prostředků, koordinovaně prováděli individuální a skupinové útoky a zjišťovali slabiny policejního kordonu i jednotlivých policistů. Způsob, jakým policisté reagovali, nepůsobil bohužel příliš profesionálně. Bylo jich málo, otvírali řady, individuální útoky nelikvidovali razantně a v co nejkratším čase. Nebyly vidět druhé sledy jednotek pro okamžitý zásah v případě skutečného vyostření situace. Policejní auto s vodním dělem popojíždělo ulicí v podstatě bez ochrany.


Čemu jsem se ale musel opravdu smát, to bylo angažmá policistů na koních. Opravdu nevím, co tam tahle operetní jednotka dělala. Stejně jako policejní auta, i policisté na koních se pohybovali v podstatě bez ochrany, a kdyby šlo opravdu do tuhého, byli by snadnou kořistí útočníků. Podle všeho nikdo z těch, kteří o nasazení koní rozhodovali, nikdy neslyšel například o ježcích, které lze rychle a jednoduše rozhodit po ulici, a jezdci si ani neškrtnou. Naopak, plašící se koně ohrožují kromě svých jezdců i všechny okolo.

Zdá se, že celá akce, de facto synchronizovaná s podobnou akcí na Slovensku, byla pouhou zkouškou na „něco většího". S Molotovovými koktejly místo pyrotechniky, baseballovými pálkami místo tyček českých vlajek a s propracovanou taktikou „tvrdého jádra“, která naprosto ochromí zasahující policisty. Zpitomělý neorganizovaný dav pak už jen dokoná dílo.

Rád bych věřil, že stejně „prasácky“ jako já uvažují i analytici ministerstva vnitra. Příští akce by už tak „lážo plážo“ proběhnout nemusela. A jedno je jisté – bude jich přibývat.

(rp,prvnizpravy.cz,fb, foto:arch.)Je řešením krize demise současné vlády?

Ano
transparent.gif transparent.gif
40%
Ne
transparent.gif transparent.gif
27%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
33%