Zdeněk Zbořil: Papež František by do Prahy nesměl?

politika

<< VIDEO >> Tento týden se objevila zajímavá zpráva o návštěvě papeže Františka v Mongolsku, kde je minimum katolíků, ale možná že tou svojí cestou něco sleduje.

Zdeněk Zbořil: Papež František by do Prahy nesměl?
Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz
2. září 2023 - 02:20

 Můžete nám k tomu něco říct pane Zbořile?

„Ta cesta je samozřejmě zajímavá, protože katolické misie, okolo kterých se sdružují místní obyvatelé, vychováváni ve víře křesťanské a v ritu katolickém, což je dost běžná záležitost v Japonsku, v Koreji, v Číně už od dob působení jezuitů, salesiánů aj. řádů v těchto zemích má svou staletou tradici.  Ale tentokrát je to zajímavé, protože Mongolsko je zvláštní oblastí geograficky, nikoliv politicky, připojenou ke kontinentální Číně.  Je to velká de facto liduprázdná země, překrásná, s bohatými přírodními zdroji, až by se mohlo někomu zdát, že by mohla hrát v geopolitických úvahách o Asii stejnou roli jako Ukrajina v Evropě,“ říká Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz.

Cestou papež pozdravil Rusy…

„Apel papeže Františka není nic pozoruhodného. Své prohlášení vydal, protože k vatikánskému rituálu, nebo diplomatickému rituálu Vatikánu, patří, že když papež letí přes nějakou zemi, tak se obrací k idem, které v ní žijí a chce je oslovit. Ale tentokrát je zajímavé, že mluví ke katolíkům v Petrohradě  (mělo to být 29.srpna t.r.), v zemi, ve městě,  které je  sice také křesťanské, ale pravoslavné a multikulturní.. Obrací se k obci katolíků, k lidem, kteří tam žijí a zřejmě tvoří z hlediska církve katolické významné společenství.


Jeho slova jsou apelativní povahy, jsou to výzvy. Ve svém obracení se k mladým katolíkům žijícím na tomto území, doslova říká „…Jste dědicové velkého Ruska, Ruska svatých králů (nevím, zda je na tomto místě chyba českého překladatele), velkého Ruska Petra Velikého, Ruska Kateřiny II., velké vzdělané císařovny, vládkyně říše mnoha kultur…a velké ruské kultury, nikdy se tohoto dědictví nevzdávejte!.

Není to dlouhé, ale je to v současné době nejvýznamnější apel, kterým papež František oslovuje nějakou skupinu obyvatel Ruské federace, a někdo si myslí, že i východní Evropy,“ upozorňuje Zdeněk Zbořil.

Předpokládaná reakce u nás…

Když si to převedeme do našich poměrů, tak se musíme ptát, co na to řekne nejvyšší státní zástupce Igor Stříž, který za podobné výroky podporující Rusko má, jak sám říká, základní sazbu odhadem 3 až 5 let, někdy s ústupkem k podmínečnému trestu.  Ale pak hlavně, co Jiří Pospíšil, který dbá na vyhánění všeho ruského z Prahy. To je evropský poslanec, významný kulturní expert pražského magistrátu.  A ten, až se to dozví, dá se předpokládat, pokud neodejde brzy ze své funkce, může způsobit, že už se Papež František do Prahy nikdy nepodívá, protože jeho slova jsou adorací významných, ne-li nejvýznamnějších, postav představitelů ruského samoděržaví a ruské kultury. Jistě významnější   než dvě, tři ruské tenistky nebo operní diva Anna Netrebko.  Málo platné, Františkova výzva Rusům, ke křesťanským Rusům, je mnohem naléhavější, než chtějí naše politické neosobnosti slyšet,“ dodává Zdeněk Zbořil.


(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXXAnketa

Kdo podle vašeho názoru rozděluje společnost a šíři nenávist?