Svátek má: Beáta

Zprávy

Velikost textu:

11.září je symbolem statisíců obětí nevinných lidí, kteří umírali kvůli USA

11.září je symbolem statisíců obětí nevinných lidí, kteří umírali kvůli USA

<< SERIÁL (4) >> 11. září 2001: Snaží se nás přesvědčit, že 11. září je dnem amerických obětí. Není to pravda, píše na svém facebooku Ĺuboš Blaha, slovenský poslanec.

Ĺuboš Blaha, slovenský poslanec
14. září 2020 - 03:20

Ano, po teroristickém útoku v roce 2001 zahynulo v USA přibližně tři tisíce nevinných lidí a každému je jich líto. Čest jejich památce.

Ale to nic nemění na tom, že 11. září je ve světě symbolem něčeho jiného - je symbolem statisíců nevinných lidí, kteří neumírali v Americe, ale kvůli Americe.

Vzpomeňte si na jiné 11.září - v roce 1973. Americké tajné služby pomohly odstranit demokraticky zvoleného levicového prezidenta Salvadora Allendeho v Chile. Krutě a krvavě.

Allende během převratu zemřel. Dodnes je jedním z nejsilnějších symbolů levicového hnutí po celém světě. Ano, ti největší američtí demokraté pomohli zlikvidovat demokratickou vládu - protože byla levicová. V ten smutný tragický den 11. září 1973.

V Chile nastoupila vláda teroru, na stadionech mučili lidi, odsekávali jim ruce, nelidsky je vraždili. Tisíce. Kvůli Američanům, kteří nedokázali tolerovat demokraticky zvolenou vládu a místo ní dosadili do Chile fašistické monstrum, generála Pinocheta.

Vzpomeňte si na rok 2001, což následovalo po 11. září. Prakticky okamžitě válka v Afghánistánu, kde umírali nevinní lidé. Ve statisících. Amerika se mstí. Zvrácenému tálibánského režimu, který ale teroristy proti USA neposlal. Mimochodem, dnes si Američané s Tálibánci v témže Afghánistánu podávají ruce ...

Je zajímavé, že na oběti americké války nikdo nevzpomíná se slzami v očích - líto nám smí být přece jen obětí v New Yorku.


Vzpomeňte si na rok 2003, kdy Američané pod záminkou teroristického útoku z 11. září vpadli do Iráku. Prý válka proti teroru. Ve skutečnosti teror přinesla do Iráku americká armáda. Tato strašná válka má na svědomí, podle některých odhadů, až jeden a půl milionu obětí.

Přitom Irák neměl s 11. zářím nic společného - byl to sekulární režim, který držel islamisty na uzdě. Ještě jednou - přes milion obětí strašlivé irácké války.

Ano, i toto jsou oběti 11. září a jeho dozvuky. Jsou to oběti nespravedlivých a agresivních amerických válek.

Promiňte, ale v tento den nedokážu truchlit výlučně kvůli americkými obětem teroristického útoku. Opakuji - je mi jich líto. Dodnes se o tom točí filmy, dodnes všichni vzpomínají.

Ale jaksi příliš rychle jsme zapomněli na všechny ostatní oběti 11. září. Na statisíce Iráčanů či Afghánců. Na všechny Chilany, jež umučli kvůli americkým tajným službám.Vzpomeňme na všechny oběti válek, které způsobily Spojené státy americké, neboť z útoku na dvojčata v New Yorku si Američané udělali záminku pro další krveprolití. Ve jménu svobody, demokracie a války proti teroru.

Není antiamerikanismus, když řeknete pravdu o 11. září. Mějme úctu k nevinným obětem v Iráku, v Afghánistánu, v Chile a dalších zemích na Středním východě, jejichž stabilitu zničila válka v Iráku - dodnes kvůli tomu umírají lidé. Zaslouží si pravdu.

Jedenáctý září - den, kdy je třeba odsoudit americké války, okupaci Iráku, svržení demokratické vlády v Chile a všechny oběti válečných štváčů a teroru. Mějme úctu ke všem nevinným obětem, ne jen těm, které nám podsouvá propaganda.

(rp,prvnizpravy.cz, fb, foto:arch.)