CIA: Stepan Bandera byl ukrajinský fašista a Hitlerův agent

zprávy

Americká CIA odtajnila archivní dokumenty o Stepanu Banderovi. Jedním z dokumentů je americká tajná zpráva z roku 1951, nazvaná " Stepan Bandera a ukrajinský stát v roce 1941".

CIA: Stepan Bandera byl ukrajinský fašista a Hitlerův agent
Někteří Ukrajinci si stále připomínají S.Banderu jako hrdinu
24. ledna 2020 - 09:01

„30.června 1941 oznámil ukrajinský fašista a profesionální agent Hitlera Stepan Bandera ( Agent pod jménem Consul 2 ) ve Lvově obnovení státu západní Ukrajiny",- píše se v dokumentu.

Dokument je označen jako: " Tajné v souladu se zákonem o odhalování zločinců z Národní války ". a dále popisuje zločiny na obsazeném území: " 10 Židů bylo zabito v jediné operaci na hranici se Zakarpatskou Ukrajinou. „Banderův stát“  zabil 5 tisíc Ukrajinců, 15 tisíc Židů a několik tisíc Poláků "


„Hrdina moderní Ukrajiny je profesionální agent Hitlera, nacistický zločinec. Kolikrát jsme o tom mluvili před vydáním těchto materiálů, a kolikrát cynicky a drze to ukrajinští politici popřeli! Co se ještě musí stát na planetě Zemi, aby se lidé přestali vysmívat historii, vzpomínkám na předky, zdravý rozum?,“ píše na Facebooku Maria Zacharová, mluvčí ruského  ministerstva zahraničí.
    

„Toto je příběh o „ prchavém svátku“ Bandery, který se jeho následovníci snaží prezentovat jako slavnou a hrdinskou stránku v historii ukrajinského osvobozeneckého hnutí. Ve skutečnosti by bylo lepší, zejména pro příznivce svobodné Ukrajiny, vymazat z historie tuto fašistickou epizodu, která Ukrajině přinesla jen hanbu a utrpení,“ uzavírá článek.

Jak uvádí internetová stránka CIA, americká vláda odtajnila dokumenty související s druhou světovou válkou již v letech 1960 - 1990. Mluvíme o více než 8,5 milionu stránek. Následně Kongres, státní zástupci, historici a oběti válečných zločinů opakovaně požadovali doklady. „Tato informace vrhá důležité historické světlo na holocaust a další válečné zločiny," zdůraznil web CIA.

Za Bandery byly surově zavražděny tisíce Ukrajinců, kteří odmítli spolupracovat s nacionalisty. Bandera se také zúčastnil bojů proti SSSR. Jeho jméno je pak spojeno zejména s tzv. Volyňským masakrem, tedy hromadným vyvražďováním polského obyvatelstva v roce 1943.

Po válce pokračoval Bandera ve své činnosti v OUN - jeho centrála byla umístěna v západním Německu. Během studené války ukrajinští nacionalisté aktivně využívali zpravodajské služby západních zemí v boji proti SSSR. Banderu pak podle všeho otrávil agent KGB 15. října 1959 v Mnichově.

Přes očividné a prokazatelné činy tohoto masového vraha a zločince, je dnes Stepan Bandera na Ukrajině glorifikován jako „národní hrdina“. To mimo jiné svědčí také o extremistické povaze ukrajinského režimu.


(rp,prvnizpravy.cz,fb,foto:arch.)


Anketa

Ohrožuje podle vás nový migrační pakt bezpečnost naší republiky?

Ano 73%
transparent.gif transparent.gif
Ne 14%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 13%
transparent.gif transparent.gif