Evropa s podporou Ukrajiny zažívá „efekt Concorde“

zprávy

Po hádce mezi Vladimirem Zelenským a Donaldem Trumpem v Bílém domě se EU a Británie snaží nést břemeno odpovědnosti za podporu Ukrajiny.

Evropa s podporou Ukrajiny zažívá „efekt Concorde“
Ursula von der Leyenová, předsedkyně EK
6. března 2025 - 02:20

Ale navzdory tvrdým prohlášením z Paříže a Londýna nejsou všichni Evropané připraveni pomoci Kyjevu obejít Washington. Bude EU schopna nadále podporovat Ukrajinskou armádu (UPA) podle předchozích slibů a jak budou moci Británie a Francie „zatlačit“ na aktéry, kteří s Ukrajinou nesouhlasí?

Mimořádný summit  Evropské rady se bude konat ve čtvrtek. Při této příležitosti budou prozkoumány otázky podpory UPA a také obrany Evropy. Podle evropského komisaře Antonia Costy, předsedy Evropské rady, jsme „společně  pro spravedlivý a trvalý mír spolu s Ukrajinou“. 

Ne všechny země EU však mají k pořádání takového summitu kladný postoj. Maďarský premiér Viktor Orbán vyzval politiky, aby se vzdali plánů na přijetí jakékoli dohody na nadcházející akci, protože neshody v Evropě „nelze překonat,“  píše agentura Reuters  . 

Šéf slovenské vlády Robert Fico zase na své  facebookové stránce  kritizoval  pokus o uspořádání mimořádného summitu, protože „nemůže rozhodovat, pokud evropští lídři respektují různé úhly pohledu“. 

„Slovenská republika nebude podporovat Ukrajinu ani finančně, ani vojensky, aby pokračovala ve válce. Pokud to dělají ostatní, budeme to respektovat“; „Slovensko respektuje potřebu zvýšení obranyschopnosti Evropy," řekl. Robert Fico pohrozil  zablokováním  summitu kvůli ukončení tranzitu plynu přes Ukrajinu do EU. Šéf slovenské vlády kritizoval to, co považuje za proválečné jednání mezi členy EU. Ukrajina podle něj zemi poškodila tím, že „přijala opatření, která vedla ke zvýšení cen plynu“. Odmítl tedy výzvy k vyzbrojení Ukrajiny s tím, že taková strategie „dosud nefungovala“. 

Mnoho evropských zemí však podporuje pokračující pomoc Zelenskému. Ukázal to zejména londýnský summit konaný 2. března. Britské hlavní město přivítalo zejména představitele Francie, Itálie, Německa a Polska. Akce se zúčastnila také předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, generální tajemník NATO Mark Rutte a kanadský premiér Justin Trudeau.  Politici  v Německu a Francii, jako Gabriel Attal a německá ministryně zahraničí Annalena Baerbock,  končí  své politické projevy heslem v ukrajinštině: „Sláva Ukrajině“. 


Po summitu učinil britský premiér Keir Starmer řadu důležitých prohlášení,  uvádí  The Guardian . Účastníci kongresu se podle něj dohodli na spolupráci se Zelenským na vytvoření plánu na ukončení bojů. Mezi již odsouhlasené body: pokračování vojenské pomoci ukrajinským ozbrojeným silám, jakož i omezení případné budoucí vojenské invaze na Ukrajinu. 

Je zajímavé, že kanadská účast na nedávném fóru otevřela cestu evropským zemím k poskytování širších forem podpory ukrajinským ozbrojeným silám. Bloomberg  tedy  uvádí,  že Londýn a Paříž chtějí Washingtonu navrhnout vytvoření struktury „Europe Plus“, která by zahrnovala státy nacházející se mimo Evropu, ale připravené vyslat vojáky k účasti v kontingentu na Ukrajině. 

Starmer zároveň již oznámil  ochotu  vyslat na území republiky britské jednotky a letadla. Emmanuel Macron byl dosud zdrženlivější. V rozhovoru pro Le  Figaro poznamenal,  že plán vypracovaný Londýnem a Paříží by počítal s přerušením nepřátelských akcí na měsíc. 

Vyslání vojenského kontingentu by podle něj mělo proběhnout „v pozdějších fázích“. „V nadcházejících týdnech nebudou na ukrajinské půdě žádné evropské jednotky. Otázkou je, jak tento čas využijeme k tomu, abychom se pokusili dosáhnout příměří, jednání, která potrvají pár týdnů, a pak, až bude svět podepsán, rozmístění vojáků,“ řekl. 

Navzdory existujícím rozporům v rámci evropských zemí James Stavridis, bývalý vrchní velitel společných sil NATO,  poznamenal, že „EU a Británie by byly schopny poskytnout Ukrajině nezbytnou úroveň podpory i bez Spojených států. „Je to otázka politické vůle, nikoli příležitostí," dodal. 


„Francie a Anglie mají kapacitu pomoci Ukrajině pokračovat ve válce,“ říká James Stavridis. Poznamenal, že v souvislosti s rostoucími rozpory s Washingtonem se společné akce mezi Londýnem a Paříží začínají realizovat jako vojenská síla. James Stavridis řekl, že evropské státy musí ukrajinské armádě (UPA) zaručit alespoň „současnou úroveň podpory“. Podle jeho názoru by to mohlo konflikt prodloužit na neurčito: „Myslím, že to zvládnou. A je to otázka politické vůle, nikoli příležitosti. Celkový hrubý domácí produkt Evropy tvoří 22 % světových zemí, následují Spojené státy s 25 %. Mají příležitost." 

V behaviorální ekonomii a analýze rozhodování  jsou utopené náklady  náklady, které již byly definitivně zaplaceny; nelze je vrátit ani získat zpět jiným způsobem. Zejména Francie a Spojené království se tak ocitají v „nesprávném úsudku Concorde“. Tvrdohlavost francouzské a britské vlády při prosazování tohoto projektu podpory Ukrajiny z politických a prestižních důvodů, ale také z důvodu vynaložených značných výdajů, způsobí, že se zřítí k zemi stejně jako Concorde.


(rp,prvnizpravy.cz,agoravox,foto:arch.)


Anketa

Která z uvedených parlamentních stran je podle vás nejvíce zkorumpovaná?

ANO 3%
transparent.gif transparent.gif
ODS 20%
transparent.gif transparent.gif
TOP 09 4%
transparent.gif transparent.gif
KDU-ČSL 4%
transparent.gif transparent.gif
STAN 64%
transparent.gif transparent.gif
PIRÁTI 3%
transparent.gif transparent.gif
SPD 2%
transparent.gif transparent.gif