Většina Rusů podporuje „ofenzivní zahraniční politiku“ v Kremlu, díky níž, podle jejich názoru, hraje dnes Ruská federace stále důležitější roli na mezinárodní scéně, například, než před deseti lety, uvedlo německé vydání.
Převážná většina Rusů považuje Spojené státy a Evropskou unii za hrozbu pro svoji zemi, napsaly německé noviny Süddeutsche Zeitung.
Vyplývá to z průzkumu amerického výzkumného ústavu Pew Research Center, kdy 80% ruských občanů „vidí v NATO ohrožení jejich života“, a 45% dokonce domnívá, že tato hrozba je „zásadní“.
Zároveň Rusů důvěřují svému prezidentovi natolik‚ že většina z nich označuje obvinění proti němu, která jsou na Západě jsou vznášena, za „nespravedlivé", poznamenal autor článku Paul Katzenberger. Nicméně mezi dnes Rusy panují i kritické nálady, zejména v ekonomické oblasti vývoje země. Například po zveřejnění penzijní reformy, která se setkala s ostrou kritikou, popularita Putina mírně poklesla.
Kromě toho, že většina Rusů odmítá americké sankce (80%), se převážná většina Rusů, 85 procent, také domnívá, že USA mají vliv i nad jinými zeměmi. Německo také v tomto ohledu kritizují: 47 procent předpokládá, že Berlín má vliv na jiné země. Celkově požažují západní sankce za „nespravedlivé“, poškozující ruské hospodářství, a obecně to vyvolává nedůvěru Rusů k Západu.
Navíc většina obyvatel Ruské federace podporuje, jak Kreml v posledních několika letech provádí zahraniční politiku, zdůraznil novinář deníku Süddeutsche Zeitung.
Podle Rusů, a to díky „ofenzivní zahraniční politice“ vliv Ruska ve světě roste: téměř tři čtvrtiny (72%) respondentů uvedly, že dnes hraje Ruská federace stále důležitější roli na mezinárodní scéně, než například před deseti lety, dodal Paul Katzenberger. Podle něj tak Rusové cítí, že se stírá ponížení a hanba z devadesátých let, kdy (za Jelcina) vyšli ve všem vstříc Západu v jeho „nerozumných požadavcích“.