Pro připomenutí, evakuace ve Slavjansku a okolí začala minulý týden. Silnice vedoucí do města jsou také aktivně terčem dronů.

Vrchní velitel Syrskij prohlásil, že Rusové zvýšili tlak na několika úsecích fronty. Poznamenal také, že počet ozbrojených střetů se zvyšuje – počet již několik dní po sobě překročil 200.
Uvedl, že aktivita „nepřátelských sil vyžaduje od nás nová, asymetrická řešení“. Ukrajinská vojska mezitím, dodal, „jednají proaktivně, přebírají iniciativu a nadále znovu dobývají své pozice“.
Připomeňme si, že západní média píší o tom, že Rusko brzy připravuje novou ofenzivu.
DS: Rusové postoupili poblíž Pokrovska a ve dvou oblastech
Vzdušné útoky
Rusko a Ukrajina nadále útočily na energetickou infrastrukturu obou zemí pomocí dronů. Černigov a velká část okolního regionu zůstaly v sobotu bez proudu a Ukrajina dnes zaútočila na ruský ropný terminál v Baltském moři.
Rusové také aktivně útočí na železniční infrastrukturu. To v poslední době vedlo ke zvýšenému počtu zastavení osobních vlaků, přičemž cestující byli evakuováni na otevřená pole. Během jedné takové evakuace v Oděské oblasti zemřela průvodčí poté, co ji srazil protijedoucí vlak.
V poslední době se často argumentuje, že Rusko v březnu výrazně snížilo počet raketových a dronových útoků na Ukrajinu. Zejména ve srovnání s lednem a únorem se rozsáhlé útoky staly vzácnými. Ale skutečně Rusko snížilo celkový počet odpálení raket a dronů?
Pro zodpovězení této otázky jsme jako základ použili týdenní statistiky ostřelování zveřejňované Kanceláří prezidenta Ukrajiny. Přesnost a spolehlivost těchto údajů není známa. Z dostupných údajů jsou však nejkomplexnější.
Na základě těchto informací Rusko v březnu snížilo používání raket, ale počet dronů a raketových systémů KAB ponechalo na stejné úrovni (s výjimkou abnormálního vrcholu na konci ledna na vrcholu kampaně úderů na energetický sektor).
Pokud jsme v lednu a únoru hovořili o 100 a více raketách týdně (například 158, 116, více než 100, 96), pak v březnu čísla výrazně klesla: 39 raket v prvním březnovém týdnu, poté 86 a v posledním týdnu pouze dvě.
V tomto kontextu zůstává počet útoků dronů a leteckých bombardování trvale vysoký.
KABy vykázaly lednový vrchol kolem 5 500 týdně, ale nyní se drží na úrovni 1 200–1 500 týdně (stejně jako dříve).
U dronů dynamika také vypadá jako prudký nárůst následovaný stabilizací.
Na začátku ledna bylo zaznamenáno přibližně 1 100–1 700 dronů týdně. Na konci měsíce pak došlo k nárůstu na přibližně 6 000 týdně (26. ledna – 1. února).
Poté se čísla rychle snížila: nejprve na 2 000 a poté se ustálila v rozmezí 1 300–1 800 dronů týdně.
V březnu tato úroveň zůstává: 1770 pro týden od 9. do 15. března a 1550 pro 16. do 22. března.
To znamená, že v tuto chvíli můžeme hovořit pouze o snížení počtu raketových úderů.
Mezi možné důvody patří to, že Rusové hromadí rakety, které byly vyčerpány během zimní kampaně, pro masivní salvy v době, kdy Američanům dojdou rakety Patriot a nebudou je moci dodat Ukrajině.
Dalším vysvětlením pauzy by mohlo být čekání na dokončení oprav v energetických zařízeních na Ukrajině před zahájením nových útoků.
(rp,prvnizpravy.cz,strana,foto:arch.)







