Zdeněk Lanz: Absurdní drama o zlém drakovi

KOMENTÁŘ

aneb nevydařené „školní“ představení v Jihočeském divadle.

23. března 2018 - 07:00
„Vyšli bránit ústavu“ -  tak zní název  článku, který vyšel v pátek 16. března 2018 v Českobudějovickém deníku.

Článek popisuje, jak se studenti středních škol a Jihočeské univerzity včera (ve čtvrtek 15. března 2018) připojili k půlhodinové výstražné stávce Vyjdi ven, kterou vyhlásili  studenti  KP DAMU (katedra produkce Divadelní fakulty Akademie muzických umění, pozn. autora), v níž vyzývají všechny občany, a především studenty vysokých i středních škol, „ aby společně s námi ve čtvrtek 15. 3. - na Mezinárodní den proti policejní brutalitě, v pravé poledne vyšli ven ze škol, tříd a pracovišť na výstražnou stávku studentstva“.

Výstražnou stávkou, podle vlastního prohlášení,  vyzývají ústavní představitele České republiky, jmenovitě prezidenta České republiky, premiéra České republiky a Parlament České republiky k obraně ústavních a společenských zvyklostí a hodnot.

„V Českých Budějovicích se transparenty neobjevily přímo ve školách, neboť tento týden jsou v okrese jarní prázdniny. Na dvě stě  lidí se sešlo v Jihočeském divadle“, uvádí Českobudějovický deník v navazujícím článku.

Ke studentům v hledišti,  podle tohoto článku,  promluvil např. bývalý rektor Jihočeské univerzity  Libor Grubhoffer. „Doba je vážná a začíná být zoufalá. Žijeme v absurdním dramatu. Typickým prvkem je dvoukolejnost – jdu po ulici, potkávám známé tváře a mám pocit, že to je šťastný život. Na druhou stranu máme v našich mozcích zlý sen,  kdy království ovládne zlý drak“.

Podle článku Studenti vyšli ze škol, … se studenti v  Praze sešli na několika místech, demonstrovali ale i v Brně, Plzni, Hradci Králové, Olomouci  a dalších městech.

Tolik informace z médií.

A teď si shrňme fakta.
  1. V podzimních (demokratických) volbách do Poslanecké sněmovny zvítězilo  s drtivou převahou hnutí ANO, dobrých výsledků dosáhly i další „netradiční“ politické subjekty.Otázkou je, zda to bylo díky jejich, pro voliče mimořádně  přitažlivým programům, nebo spíš totální neschopností stran tzv. demokratického bloku postavit se k realitě čelem.
  2.  V lednové (demokratické) přímé volbě prezidenta republiky zvítězil stávající prezident Miloš Zeman. A to navzdory tomu, že téměř všichni ostatní „zájemci“ o nejvyšší ústavní funkci podpořili ve druhém kole Zemanova protikandidáta Jiřího Drahoše. Navzdory tomu, že měl  „silnou negativní podporu“ od řady politických subjektů a politiků, umělců a většinových médií, čelil i nemalému „tlaku ulice“.
  3. Poslanci ustavili orgány Poslanecké sněmovny, probíhají komplikovaná politická jednání o podpoře menšinové vlády či vzniku vlády nové. Vyloučeny nejsou ani předčasné volby.
  4. Zvolený prezident republiky Miloš Zeman složil ústavou předepsaný slib. Při  „inauguračním“ projevu odešli z Vladislavského sálu někteří hosté na protest proti jeho výrokům.
  5. Před zahájením přímého přenosu z  předávání Českých lvů v Rudolfinu dne 10. 3. 2018  vystoupil režisér Jan Svěrák  a mj. přečetl text Pět vět na obranu České televize. (Vyzýváme všechny politiky a další veřejně činné osobnosti, aby se kategoricky postavili proti snahám likvidovat nezávislost České televize, tedy instituce, jež v naší zemi hraje zásadní roli nejen v oblasti zpravodajství, ale i sportu, kultury či podpory umělecké a filmové tvorby.) K podpisu se připojila i řada známých osobností.
  6. Studenti Divadelní fakulty AMU vyzývají k výstražné stávce studenstva. Tou vyzývají ústavní představitele České republiky, jmenovitě prezidenta České republiky, premiéra České republiky a Parlament České republiky k obraně ústavních a společenských zvyklostí a hodnot.
  7. Ve čtvrtek 15. 3. 2018 ve 12 hodin vyšli studenti našich vysokých a středních škol  ven ze škol na výstražnou stávku studenstva.
  8. V Českých Budějovicích se studenti sešli v Jihočeském divadle.
  9. Není mi známo, že by do současné doby došlo  k porušení ústavního pořádku České republiky.
Nezasvěcený návštěvník – turista z nějaké exotické země, neznalý naší historie ani řeči,  by při návštěvě našich měst ve čtvrtek 15. 3. 2018 v pravé poledne mohl  snadno nabýt dojmu, že mládež v České republice  pořádá jakýsi happening na podporu čehosi žertovného.

Vždyť studentské výstražné stávky se vedle vysokoškoláků zúčastnili i středoškoláci, a to i ti z nižších ročníků gymnázií, tedy děti mladší 15 let!

Ale nám, občanům České republiky, znalým současných poměrů i naší historie by nemělo být jedno, co dělají naše děti.

Měli bychom se zajímat o to, zda se takovýchto akcí účastní ze své svobodné vůle a vyjadřují „jen“ svůj názor, nebo zda nejsou  někým manipulováni.

Určitým vodítkem při našem „pátrání“ by nám mohla být účast bývalého rektora Jihočeské univerzity Libora Grubhoffera v Jihočeském divadle. Toho Libora Grubhoffera, který je, spolu s Martinem C. Putnou a Tomášem Halíkem a dalšími, členem poradního výboru think –thanku Evropské hodnoty.

Nebo snad máme hledat „stopu“ u těch, kteří k této akci propůjčili jim svěřený obecní majetek, tedy Jihočeské divadlo?

Našich dětí bychom se měli ptát, proč  v den 79. výročí obsazení zbytku naší republiky vojsky německého Wehrmachtu   (15. březen 1939) raději nevzpomenou na oběti více než šestiletého nacistického řádění na území Protektorátu Čechy a Morava.

Měli bychom se ptát, proč raději nevyšlou  jasný  signál do Bruselu, že současná politika Evropské unie je pro budoucnost Evropy doslova „zničující“.

Měli bychom se ptát, proč nevyšlou  jednoznačné poselství do Berlína. Proč neřeknou:
„Paní kancléřko Merkelová!  Nechceme již zažít nic podobného tomu, co zažili naši  prarodiče a praprarodiče  to osudné ráno 15. března 1939 a v následujících letech!“

Měli bychom naši mládež, žáky i studenty důrazně varovat, aby se nenechali zmanipulovat k vyvolání destabilizace naší společnosti, aby se nenechali zmanipulovat k vyvolání toho, čemu se říká „barevná revoluce“.

Tu nemůže nikdo vyhrát!

Jejími vítězi jsou   vždy jen  chaos, anarchie,  teror, násilí a lidské utrpení.


Zdeněk Lanz


Anketa

Je podle Vás vysílání České televize objektivní a vyvážené?