Svátek má: Vendelín

Komentáře

Soňa Marková

poslankyně PS PČR (KSČM)

Budou muset začít umírat lidé?

Krizový štáb proti kolapsu zdravotnictví naléhavě upozorňuje svými veřejnými akcemi konanými po celé republice na to, co pacienti a zdravotníci vědí už dávno.

Naše zdravotnictví nevzkvétá. Právě naopak. Z posledních sil poskytují zdravotníci a nemocnice potřebnou péči pacientům a věří v další jednání s těmi, kteří jsou za stav českého zdravotnictví zodpovědní. Premiér Babiš (ANO) sice slíbil z rezerv zdravotního pojištění přidat na zdravotní péči dalších šest miliard, ale to rozhodně nestačí. Peníze chybí zvlášť v akutní lůžkové a v domácí péči. Předseda vlády to stejně jako ministr zdravotnictví A. Vojtěch (ANO) nechce slyšet a arogantně odmítá další jednání. Podle nich je vše v pořádku. Budou tedy muset začít umírat lidé, kterým se v důsledku nedostatku finančních prostředků a neřešení dlouhodobých problémů českého zdravotnictví vzdaluje nezbytná zdravotní péče mílovými kroky? Budou přibývat smutné příběhy zbytečně ztracených životů jako ten nedávný z Rumburku, kdy přišla matka o své dítě v důsledku převozu do vzdálené nemocnice?Vláda nesplnila ani svůj vlastní slib z minulého volebního období na navýšení platů o 10 %! Místo toho se ohání stovkami miliard a prý vysokými průměrnými platy lékařů a sester. Že jich často dosahují za mnohahodinovou přesčasovou práci a za cenu vlastního vyčerpání, to už je nezajímá. Spokojí se s přenesením odpovědnosti na zdravotní pojišťovny, házením špíny na krizový štáb a kategorickým odmítáním dále jednat.

KSČM vyzývá vládu, především pana premiéra, aby nehazardovala se zdravím a životy občanů České republiky, usedla k jednacímu stolu a hledala řešení ve prospěch pacientů.

Soňa Marková