Marian Jurečka: Chceme k řemeslu přitáhnout mladé lidi

KOMENTÁŘ

Dobrý řemeslník je k nezaplacení, bohužel těch kvalifikovaných u nás neustále ubývá. Musíme proto podporovat střední zemědělské školy a učiliště, které pomohou s generační obměnou řemeslníků.

24.leden 2016 - 07:00
Podle analýzy Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR prudce klesá počet vydaných živnostenských oprávnění v řemeslných živnostech. Zatímco průměrně se v posledních 15 letech vydalo více než 24 tisíc nových řemeslných živnostenských oprávnění ročně, v loňském roce se zaregistrovalo jen necelých 10 tisíc nových řemeslníků.

Ne nadarmo se říká, že řemeslo má zlaté dno. Hlavně na venkově jsou přitom řemesla jedním ze způsobů, jak tam udržet nejen zaměstnanost, ale i dobrou životní úroveň lidí.

Ministerstvo zemědělství podporuje řemesla například investicemi na založení nebo rozvoj pekáren, pivovarů či truhlářských dílen. Cílem je rovnoměrný rozvoj všech oblastí, které jsou nezbytné pro kvalitní a plnohodnotný život.

Rok 2016 vyhlásila AMSP ČR spolu s 23 profesními spolky Rokem řemesel. Má se stát milníkem pro vnímání řemesla u odborné veřejnosti i ve společnosti obecně. Záštitu nad projektem převzalo i MZe.

Marian Jurečka


Anketa

Měla by Česká republika po vzoru Itálie dočasně omezit schengenský režim na svých hranicích?

Ano 48%
transparent.gif transparent.gif
Ne 26%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 26%
transparent.gif transparent.gif