Jan Campbell: CIIE - Čínský mezinárodní veletrh dovozu

KOMENTÁŘ

V době kdy čtete tento příspěvek byly otevřeny brány již k 6. CIIE – Čínskému mezinárodnímu veletrhu dovozu. Otevřen byl 5. listopadu a bude končit 10. listopadu 2023.

6. listopadu 2023 - 06:30

Pro osvěžení paměti a případné podrobnější seznámení s historií této významné akce, kterou s pravděpodobností hraničící s jistotou – podle náhledu na titulky oficiálních médií - česká vláda, její orgány a jí podporované instituce ignorují, připomínám, že CIIE je hlavní iniciativa v oblasti otevírání se světu, kterou osobně naplánoval, navrhl, rozvinul a prosazoval prezident Si Ťin-pching.

Během posledních let se veletrh CIIE úspěšně konal se silnou podporou mezinárodního společenství již pět krát. Jeho kvalita a účinnost se zlepšily a jeho mezinárodní vliv se rozšířil.  Byla zdůrazněna role veletrhu CIIE jako čtyř platforem pro mezinárodní zadávání veřejných zakázek, podporu investic, mezilidské výměny a otevřenost a spolupráci. Platforma se stala oknem, ze kterého je vidět a proto můžeme být svědky toho, jak Čína uskutečňuje nový model rozvoje, jak se prosazuje otevírání se Číny na vysoké úrovni veřejným produktem, důležitým pro mezinárodní společenství. Čína prostřednictvím těchto čtyř platforem prokázala své odhodlání nejenom otevírat se a sdílet rozvojové příležitosti, ale i podporovat ekonomickou globalizaci bez ideologizace a vměšování se do vnitřních záležitostí partnerských států.

Pátý čínský mezinárodní veletrh dovozu (CIIE) se konal od 5. do 10. listopadu 2022 za aktivní účasti a silné podpory všech zúčastněných stran. Obchodní výstava byla plodná a představila více než 2 800 vystavovatelů ze 127 zemí a regionů, včetně 284 z 500 největších globálních podniků a lídrů v oboru. Dalšího působivého rekordu bylo dosaženo záměrným objemem obchodů ve výši 73,52 miliardy USD. Na tomto veletrhu bylo představeno 438 reprezentativních a nových produktů, technologií a služeb. Tím veletrh překonal předchozí ročníky. Aktivity na místě na veletrhu byly rozmanité a obsahově bohaté, což akci zvýraznily zmínění čtyři odlišné platformy. Květy letošního veletrhu budou krásnější než ty loňské, přestože klimatické, politické a hospodářské změny ve světě indikují jinak. Kde je ale hodně stínu, nebo šero či tma, musí být také hodně světla. Proto je na místě si také připomenout, že slunce vychází na Východě.

Jak je veletrh organizován

Hostitelem veletrhu jsou: Ministerstvo obchodu Čínské lidové republiky Šanghajská městská lidová vláda. Hlavními sponzory veletrhu jsou: Světová obchodní organizace (WTO) Rozvojový program OSN (UNDP) Konference OSN o obchodu a rozvoji (UNCTAD) Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) Organizace OSN pro průmyslový rozvoj (UNIDO) a Mezinárodní obchodní centrum (IT).

Hlavním tématem veletrhu je heslo: Spojme ruce při vývoji, otevíráme se budoucnosti.

Veletrh se skládá z hlavního fóra (zahajovací ceremoniál China International Import Expo a Hongqiao Forum), summitu Invest in China Year a paralelních sekcí - 1+4, kde 1 (jednička) odkazuje na tiskovou konferenci a mezinárodní sympozium o zprávě o světové otevřenosti 2023, zatímco 4 (čtyřka) představuje čtyři sekce: Otevření se rozvoji, Otevření se spolupráci, Otevření se inovacím a Otevření se sdílení.

Za zmínku stojí referující osobnosti, z nichž zástupně uvedu pouze pět: Prezident Šanghajské univerzity financí a ekonomiky (SUFE), Liu Yuanchun, Laureát Nobelovy ceny za ekonomii Christopher Pissarides, Prezident Univerzity mezinárodního obchodu a ekonomiky, Zhao Zhongxiu a člen Čínské akademie inženýrství Zheng Weimin, Laureát Nobelovy ceny za fyziologii a medicínu Barry Marshall.

Podrobné informace o veletrhu, účastnících a podmínkách účasti v příští, tj. sedmém CIIE lze získat od hlavního organizátora CIIE: gro.eiic@ofni nebo China International Import Expo Bureau, National Exhibition and Convention Center, No.333, Songze Avenue, Shanghai, China.Zázemí místa konání veletrhu

S celkovou plochou více než 1,5 milionu metrů čtverečních integruje Národní výstavní a kongresové centrum (NECC) výstavní, konferenční, obchodní, kancelářské, hotelové a další komerční aktivity a je největším kongresovým a výstavním komplexem v provozu na světě. Navíc přijetím krásného tvaru čtyřlístku a designového konceptu symetrie os se hlavní budova stává jednou z dominant Šanghaje.

Samotné Národní výstavní a kongresové centrum (Šanghaj) má výstavní plochu téměř 600 000 metrů čtverečních, z toho cca 500 000 metrů čtverečních vnitřních výstavních hal a 100 000 metrů čtverečních venkovních výstavních prostor. Kromě toho má komplex 17 výstavních hal, z toho 15 velkých o jednotkové ploše 30 000 metrů čtverečních a 2 multifunkční o jednotkové ploše 10 000 metrů čtverečních. Do zmíněných výstavních hal se lze přímo dostat nákladními automobily. Tímto způsobem může Národní výstavní a kongresové centrum komplexně splnit požadavky velkých, středních a malých výstav.

Co se týče ubytování, InterContinental Shanghai Hongqiao je jediný luxusní hotel, který se nachází v komplexu Národního výstavního a kongresového centra (NECC). Hotel se nachází na jihozápadním konci Čtyřlístku a s výstavními halami je spojen pěší stezkou s převýšením 8 metrů. S 536 stylovými a elegantními pokoji a apartmány, 4 osobitými restauracemi a bary a více než 2 200 metry čtverečními prostorných a flexibilních banketových prostor si návštěvníci, účastnící a hosté veletrhu vždy mohou užít pohodlné zázemí a služby na vysoké úrovni a ceny nižší než v Evropě.

Národní výstavní a kongresové centrum (NECC) se nachází přibližně 4,5 km od terminálu č. 1 letiště Hongqiao (vzdálenost po přímce), 2 km od terminálu č. 2 letiště Hongqiao (vzdálenost po přímce) a přibližně 60 km od mezinárodního letiště Pudong. Ze tří míst, která nebudu z pochopitelných důvodů uvádět, se návštěvníci mohou dostat na místo konání veletrhu metrem.

Závěr

Pro Evropany s omezenými možnostmi se aktivně účastnit výstavou produktů na veletrhu CIIE se nabízí členství v Hongqiao International Economic Forum, které bylo založeno na 2. CIIE. Členství slouží jako platforma pro spolupráci, výměnu a interakci mezi členy a organizacemi ze všech oblastí života s komunitou sdružující politické, obchodní a akademické lídry. Existují tři druhy členství: diamantové, platinové a elitní. Doporučuji malým a středním podnikům ČR v oblasti high-tech různých odvětví, stát se členem. Proč? Protože členové mají přístup k výhodám v HIEF, CIIE, propagaci a publicitě, atd. a doba sinofobie nebude trvat věčně. Podobně jako láska k jedné slečně a k egoistickému spojenci, netrvají věčně. Souhlasu netřeba.

Jan Campbell


Anketa

Kdo by měl být novým českým eurokomisařem?