Zdeněk Ertl: Co brání dětem ve sportování?

KOMENTÁŘ

Z aktuálního průzkumu (viz níže), jehož výsledky zde dnes již potřetí postupně prezentuji, už víme, že více než 36 % dětí v naší republice vůbec nesportuje.

13. dubna 2024 - 07:00

Proto se průzkum také obrátil právě na rodiče nesportujících dětí a zajímal se o to, proč jejich děti nesportují.   


O tom, že výběr sportovního odvětví pro dítě výrazně ovlivňují ekonomické možnosti domácnosti, jsme se už zmiňovali. Vidíme, že k největším překážkám patří zdravotní důvody. Těžko soudit, zda je doopravdy tolik dětí, které by sice chtěli, ale kvůli vážným zdravotním problémům sportovat nemohou, když ano, není to lichotivá skutečnost. Obezita a nadváha ale ve většině případů mezi zdravotní překážky nepatří, jestli obézní děti nesportují, jde patrně hlavně o sociální důvody (aby se ti neobézní neposmívali atd.). Je ale pravdou, že děti s nadváhou, nejsou-li zároveň objektivně nemocní, by právě sportovat měly! A vystoupit ze začarovaného kruhu – jsem obézní, proto nesportuji (třeba proto, že se stydím) – protože nesportuji, nesnižuji pomocí pohybu svoji nadváhu – jsem stále obézní, proto nesportuji, by nemělo být, při dobrém zázemí (rodina, trenéři…) zase až tak moc složité. Jistě, pro některé rodiče může být pohodlnější uspokojit dítě lahodným sladkým nápojem či nějakou smaženou pochutinou než vynakládat úsilí, aby dítě mohlo poznat a prožít i příjemné pocity po sportovním výkonu. Takto pohodlně vyrůstající dítě bude v dospělosti dříve a více nemocné, než jeho sportující vrstevníci. Osobně těmto rodičům nerozumím, vždyť zdraví a štěstí potomků by mělo být přirozenou rodičovskou snahou.  

Jistě, naše sportovní infrastruktura není ideální, je smutnou pravdou, že v mnoha, zejména menších obcích, jsou možnosti sportovního vyžití velmi omezené. Na druhou stranu ale platí, že když nehledám, proč to nejde, ale naopak jak by to šlo, možnosti, byť skromné, ke sportování si vždycky najdu.

Vidím-li tu obrovskou skupinu dětí, které nesportují z tak jednoduchého důvodu, že prostě nechtějí, je mi smutno z toho, že touha po pohybu se z dětského světa postupně vytrácí. Jasně, i za mého mládí jsem znal kluky a holky, kteří se sportu a pohybu vyhýbali a měli úplně jiné zájmy, ale určitě jich nebylo tolik, jako dnes.

Zdroj dat: průzkum společnosti Sanep s.r.o. na téma Sport, pohyb a volnočasové aktivity dětí (únor 2024; reprezentativní vzorek 16 897 respondentů 18+; statistická odchylka ± 1,5 %).

Zdeněk Ertl


Anketa

Souhlasíte s tím, že na světovém šampionátu v hokeji letos nestartují Rusové?

Ano 14%
transparent.gif transparent.gif
Ne 72%
transparent.gif transparent.gif
Je mi to jedno 14%
transparent.gif transparent.gif