Svátek má: Svatoslav

Komentáře

Fed na oživení ve tvaru “V” nevěří

Fed tentokrát nemusel přijít s novou měnově-politickou akcí a přesto měl výsledek jeho zasedání na trhy výrazný dopad.

Stojí za ní zveřejněním nové prognózy v níž Fed namaloval nulové úrokové sazby až do konce roku 2022. Velmi holubičí úroková prognóza Fedu má zafungovat jako vpřed-hledící příslib toho, že oficiální sazby zůstanou velmi dlouho velmi nízko, což by mělo většinu výnosové křivky ukotvit v blízkosti nuly. Tato politika, která se skrývá za anglickou frází “forward guidance”, by měla nejen pomoci ekonomice vzpamatovat se z korona-krize, ale navíc zajistit “levné” financování rychle rostoucího vládního dluhu.

Nejen z nové prognózy Fedu ale ze slov jeho šéfa J. Powella zároveň vyplynulo, že americká centrální banka nevěří na rychlé oživení ve tvaru “V” s tím, že zpochybňuje nečekaně dobrý květnový výsledek trhu práce. To vše je patrné zejména z odhadované míry nezaměstnanosti, jež má podle Fedu na konci roku stále ještě činit téměř 10%, přičemž na konci roku 2022 má poklesnout na 5,5 %. Toto číslo by mělo být stále výrazně nad odhadovanou přirozenou mírou nezaměstnanosti (4,1%). Konec konců ve stejném duchu vyznívá i konsensuální prognóza pro inflaci, která se nemá dostat na(d) dvouprocentní inflační cíl po celou dobu tříletého horizontu prognózy.Šéf Fedu Powell rovněž zdůraznil, že centrální banka je připravena použít i další expanzivní nástroje, byť se nenechal na tiskovce dotlačit k tomu, aby uvedl co by se muselo stát, aby FOMC přistoupil k ještě agresivnějšímu počítání - tedy k ještě masivnějším nákupům aktiv do své bilance či k přímé kontrole výnosové křivky, resp. k zastropování tržních úrokových sazeb (záporné úrokové sazby zřejmě nejsou v portfoliu dalších expanzivních opatření Fedu). Stejně tak byl J. Powell poměrně obezřetný vůči tomu, aby Kongresu konkrétně radil, s jakým dalším fiskálním stimulem má přijít.

Celkový vzkaz, který tedy Fed vyslal je zhruba takový, že je třeba se připravit na roky extrémně uvolněnou měnovou ekonomiku, která zde bude do té doby, než se trh práce dostane do takové kondice, jež předcházela srážce s koronavirem. Připravme se tedy na dlouhodobě ultranízké úrokové sazby, které budou minimálně několik dalších čtvrtletích podporovány masivní měnovou expanzí skrze rychlé nafukování bilance Fedu. To může znít jako velmi dobrá zpráva pro riziková aktiva a naopak jako medvědí signál pro americký dolar.

Jan Čermák