Jiří Weigl: I v letním horku je třeba racionálně myslet

GLOSA

Panika kolem stoupajících cen energií plní stránky českých novin.

23. srpna 2022 - 07:00
Titulky jako „Hejtmani vládě: Nemáme na energie“, „Nižší teploty mohou seniory ohrozit“ děsí, debaty o sektorové či „válečné“ dani z obřích zisků některých firem neberou konce. Uvědomíme-li si, že ceny masivně stoupají už rok, že válka na Ukrajině trvá už půl roku a u nás se vláda zmohla zatím na jediný viditelný, byť směšně nesmyslný krok – distribuci 5000 korun na dítě z rodin pod miliónovým příjmovým limitem, potom se normálního občana musí zmocnit zoufalství. Lidé, kteří nám vládnou, neustále mudrují o řešení dávkami, tarify, omezeními, ale vůbec jim ani nepřijde na mysl, že je na čase rázně bouchnout v EU do stolu a zrušit celý ten nesmyslný cirkus, který má zdražování energií na svědomí – zelené chiméry s emisními povolenkami, Green Deal a jeho podprogramy, celý ten balast, který přivedl Evropu do závislosti na ruském plynu a nutí nás náklady tohoto debaklu spolufinancovat.

Mnozí politici a komentátoři v této souvislosti rádi hovoří, že již nikdy nesmíme být v našich obchodních vztazích závislí na nedemokratických režimech. S podobnou nesmyslnou ideologizací hospodářské politiky bychom to neměli přehánět. Je falešná a nejsme schopni se v její logice chovat. Alžírsko, Katar a Egypt, které jsme si vyhlédli jako alternativu ruských energetických dodávek, nemají s demokracií nic společného, ale to nám jaksi nevadí. Bez rozsáhlých dovozů z Číny se neobejdeme vůbec a žádnou náhradu za ně v dohledné době nemáme, ale horlivě pěstujeme hlasité iracionální nepřátelství. Přichází doba, kdy se bez racionální a zodpovědné politiky, z kaše, která se kolem nás i s naším přičiněním vaří, nevyhrabeme.

[BANNER

S některými ženami v nejvyšších funkcích je to v tomto horkém létě také napováženou. Mladá finská premiérka baví bulvár záběry svých divokých mejdanů a vyvolává tím pohoršení velké části veřejnosti. To naše ministryně obrany Černochová šokovala sociálně sítě nechutným schvalováním vraždy dcery ruského nacionalistického ideologa. Pro opilou finskou premiérku mám jisté pochopení, její uklouznutí je lidské. Případ naší ministryně je bohužel horší.

Jiří Weigl
institutvk.cz


Anketa

Zrušili byste koncesionářské poplatky?

Ano 67%
transparent.gif transparent.gif
Ne 16%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 17%
transparent.gif transparent.gif