Juraj Draxler: Jak nebýt hloupým turistou

KOMENTÁŘ

Začíná sezóna dovolených a více než  předchozí roky se některá místa začínají bránit vůči návalu hord lidí zvaných turisté.

5. července 2024 - 07:00

V některých španělských městech jsou protesty, jinde mají restaurace či bary nápisy, že preferují návštěvy místních a například Benátky zavedly s cílem regulovat příliv turistů vstupním poplatkem (bohužel příliš nízký a neúčinný).

To, co se v posledním desetiletí děje, je opravdu často otřesné. Pamatuji si, jak jsem před lety sledoval, jak proti Starému přístavu v Dubrovníku (jedno z nejkouzelnějších míst na Zemi) zakotvila obrovská výletní loď a čluny z ní pak hodinu vyloďovali turisty, kteří se přijeli na pár hodin projít městem a pořídit si fotky, aby se pak do té hrůzy znovu hodinu či dvě naloďovali a odplavili se jinam. Strašné.

Objevovat jiné země je úžasná věc. Pokud to děláte civilizovaně. Bohužel, pokud nějakou lokalitu doslova zdevastují armády lidí, kteří se jako dobytek valí ulicemi, a ještě hůře, pokud se hromadně nalévají alkoholem, dělají nepořádek, asi těžko se lze divit, že někde to dělá z místních až teroristy.

Moje rada nebo prosba je následující: pokud už jedete do nějaké země
  • snažte se zjistit si alespoň úplně základní věci o jejich historii a společnosti. Opravdu alespoň ty nejzákladnější, projevte trochu úcty. I k jejich zvyklostem.
  • totéž lze udělat tím, že se naučíte alespoň pár frází, nebo alespoň pár slov, v daném jazyce.
  • pokud to jen trochu jde, spíše se vyhněte těm nejumělejším "továrnám na dovolené" v podobě megahotelů s animátorů. O výletních lodích ani nemluvím. Prosím.

Mimochodem, čas od času mě zaujme, jak málo taková jednoduchá pravidla dodržují různí přátelé z kavárny, kteří jsou tak kulturní a také takoví citliví.

Letí na jiné kontinenty i několikrát ročně (zde je záchrana planety nějak netrápí, vyrovná se to asi tím, že doma třídí odpad), pořídit si fotky na instagram a mít nějaké "autentické" zážitky, přičemž po tom návratu z Vietnamu, Thajska, Peru, Indonésie či Islandu o dané zemi fakt nevědí nic jiného, než ukázat sérii zážitkových foto a videí.

Já osobně, přiznám se, v podstatě cestuji jen po zemích, které tak jako tak považuji za sobě blízké, částečně i z rodinných důvodů, takže se ani turistou  necítím. A i když jdu s někým dalším, snažím se, aby i oni trochu danou zemi poznali a také nebyli jen za turisty.

A myslím si, že ono je to mnohem, mnohem hlubší zážitek, než se jen někam dopravit, aby se odtud dalo instagramově předvádět.

Souhlasíte, nebo ne?

Juraj Draxler


Anketa

Kdo by se podle Vás měl stát příštím americkým prezidentem?